Росія ціленаправлено заселила окупований Крим сотнями тисяч росіян та провадить репресії проти місцевого населення, аби створити ілюзію упокорення півострова та його згоди переходу під російську владу, заявив під час Другого парламентського саміту Кримської платформи, який відбувається у столиці Чехії Празі, президент України Володимир Зеленський.
Він нагадав, що для багатьох політиків саме Крим був аргументом, що повна деокупація української території недосяжна, але темпи, якими рухається Україна, вказують на інше.
«Зараз ілюзії тануть. Російський військовий флот не здатен оперувати в західній частині Чорного моря і поступово тікає з Криму. І це історичне досягнення», - зазначив Зеленський.
Він наголосив, що хоча Україна ще не досягла повного вогневого контролю над Кримом, але це невдовзі станеться. При цьому російські війська уже не мають жодної безпечної бази на півострові, чи безпечного маршруту пересування.
Також в Криму зростають проукраїнські настрої та стають все більш відкритими: «Люди в Криму усвідомлюють, що Росія звідти піде і чекають на Україну. І ми бачимо, що маємо там багато союзників».
«Також Україна змогла повернути Чорному морю роль безпекової артерії, від якої залежала глобальна продовольча стабільність. … Це наріжний камінь, адже коли зникає експорт українського продовольства – руйнується глобальний продовольчий ринок», - додав Зеленський.
За його словами, від початку роботи нового українського експортного коридору до українських портів зайшли понад 50 суден для експорту продовольства.
«Колись багато хто був готовий заплющувати очі на окупацію Криму, мовляв це заспокоїть агресора. Але це лише розпалило його апетити. Зараз наше завдання зберігати та посилювати тиск на окупантів», - закликав президент України посилювати санкційний тиск на Росію.
Також він вказав на необхідність протидіяти російській пропаганді, яка дестабілізує ситуацію в світі та підірвати демократичні основи в світі.
Також Зеленський наголосив, що історія окупації Криму, це не лише історія захоплення території, а й історія репресій проти кримськотатарського народу, який вкотре збираються позбавити дому.
«Я закликаю вас почути біль представників кримськотатарського народу, яких пробували позбавити дому кілька разів. Історія про Крим - це не лише історія про землю, це історія про людей. Це історія про культуру, яка має право на свій власний дім. Пам’ятайте про цих людей. Ніхто з них не заслуговує, щоб їхні долі були заморожені», - підкресли він.
24 жовтня в Празі проходить Другий Парламентський саміт Кримської платформи, в якому беруть участь парламентарії з багатьох країн світу. Його ціль - підвищити обізнаність світових лідерів та широкої громадськості про російську окупацію Криму, порушення прав людини, безпекове становище в Чорноморському регіоні, глобальну продовольчу безпеку і світовий порядок, заснований на правилах.