Україна послідовно здійснює дії, спрямовані на наближення політико-дипломатичного врегулювання конфлікту в Донбасі, Росія ж навпаки - всіляко перешкоджає цьому і фактично блокує мирний процес. До такого висновку прийшов голова української делегації в Тристоронній контактній групі, перший президент України Леонід Кравчук.
«Україна здійснює практичні кроки для врегулювання конфлікту, долаючи протидію Росії в процесі переговорів. Хочу підкреслити, що багато з цих кроків були б неможливі без підтримки наших партнерів, у тому числі в ООН, як на двосторонньому, так і на багатосторонньому рівнях», - заявив Кравчук у ході виступу на засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому шостій річниці підписання Мінських домовленостей 12 лютого.
Він також перерахував кроки, які зробила Україна:
- розведення сил на трьох пілотних ділянках і досягнення домовленості щодо ще чотирьох;
- ініціювання постійних консультацій ТКГ у форматі 24/7 після початку епідемії COVID-19;
- продовження ще на рік - до 31 грудня 2021 року - закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей";
- винесення на розгляд ТКГ Плану спільних кроків з виконання Мінських домовленостей;
- взаємне звільнення утримуваних осіб у грудні 2019 і квітні 2020 року;
- схвалення рамкової угоди ТКГ про протимінної діяльності, узгодження 19 ділянок розмінування;
- відкриття двох нових КПВВ у Золотому і Щасті Луганської області в листопаді 2020 року;
- підвищення рівня представництва у ТКГ шляхом включення представників уряду, голів парламентських комітетів, а також видних представників громадянського суспільства Донеччини і Луганщини в якості представників ОРДЛО.
«Як бачите, лише швидке перерахування далеко не всіх, а лише основних кроків, які ми спільно з нашими партнерами зробили протягом останніх 12 місяців, свідчить про конкретні зусилля України щодо врегулювання ситуації на Донбасі», - зазначив Кравчук.
При цьому він констатував, що Росія «не відповіла взаємністю» на зусилля України: процес обміну утримуваними особами заблоковано, гуманітарне розмінування на узгоджених ділянках не проводиться, нові КПВВ фактично не працюють, так як окупанти не пропускають людей через лини розмежування, окупаційні адміністрації приховують справжній стан справ із захворюваністю COVID-19 в ОРДЛО. Більш того, з початку 2021 року в зоні ООС посилилися обстріли бойовиків.
З 00:01 27 липня 2020 року в районі проведення операції Об'єднаних сил почало діяти повне і всеосяжне припинення вогню, узгоджене учасниками Тристоронньої контактної групи 22 липня.
У Кремлі відмовилися гарантувати дотримання режиму тиші бойовиками, вкотре заявивши, що Росія нібито не є стороною конфлікту.
За час перемир'я в зоні ООС загинули 14 українських військових, близько 30 бійців було поранено.
11 лютого президент Володимир Зеленський і глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук синхронно заявили, що з початку 2021 року російські окупанти посилили обстріли, і перемир'я в Донбасі фактично не діє. Дії РФ у Києві розцінюють як тиск на ТКГ і зрив Мінських домовленостей.