Космос перетворюється на «мінне поле» і нам треба посилити там видимість – The Hill

Поділитися
Космос перетворюється на «мінне поле» і нам треба посилити там видимість – The Hill © NASA
Належне управління космічним простором має вирішальне значення як для національної безпеки, так і повсякденного життя.  

На нещодавній пресконференції в американському посольстві в Лондоні представник Космічного командування США, бригадний генерал Джессі Морхаус заявив, що його країна вже "готова воювати в космосі, якщо доведеться". Така заява високопоставленого представника Пентагону підкреслює безпосередні і потенційні загрози, які надходять від головних космічних суперників Сполучених Штатів, пише The Hill.

Космос швидко став потенційним осередком конфлікту на тлі того, як Москва та Пекін розвивають можливості для переслідування, захоплення, глушіння, засліплення та знищення західних супутників. Коли інші космічні наддержави поповнюють свої арсенали протисупутниковими засобами, США позиціонують розгортання своєї орбітальної оборони як стримування ескалації.

Одночасно США прагнуть розробити правила та норми, що забороняють безрозсудне застосування зброї у космосі та сприяють мирному використанню космічного простору.

Управління космічним простором

30 травня Державний департамент оприлюднив свою першу в історії стратегію розвитку дипломатії в космосі. США мають намір "розширити космічні переваги для всього людства", співпрацюючи з тими, хто "поділяє наші демократичні цінності відкритості, прозорості, адаптивності та вільного потоку ідей та інформації", - заявив державний секретар Ентоні Блінкен.

Хоча рамкова програма стверджує, що пов'язані з космосом проблеми, починання та ініціативи привертатимуть увагу на найвищому рівні урядів, вона не дає точного визначення подальшого маршруту.

Належне управління космічним простором має вирішальне значення як для національної безпеки, так і нашого способу життя. Атаки на американські супутники можуть засліпити збройні сили США, порушити роботу систем озброєння та поставити під загрозу національну безпеку багатьма іншими способами. Більше того, вони можуть відрізати звичайних громадян від тих зручностей, можливостей та критичної інфраструктури, які визначають сучасне життя, включаючи GPS, глобальну фінансову систему, телекомунікації, прогнози погоди та аварійні служби.

Космічне сміття

Космос - це не лише суперництво та конкуренція, а й перевантаженість сміттям. На кожен працюючий супутник, який перебуває сьогодні в космосі, припадає приблизно в сім разів більше уламків, які відслідковує Космічне командування США. Це лише відомі факти; існує ще багато невідстежених фрагментів сміття, від уламків супутників до частинок фарби, які сучасні наземні датчики та радари не можуть зареєструвати. Ці крихітні шматочки сміття мають величезну силу удару при русі зі швидкістю 17 500 миль на годину.

Зростаюча купа космічного сміття становить величезну небезпеку. Зіткнення в космосі можуть бути вибухонебезпечними подіями, внаслідок яких утворюються сотні і навіть тисячі уламків. Ці уламки, у свою чергу, можуть викликати нові зіткнення, які здатні призвести до каскадного ланцюга подій, в якому все більше об'єктів продовжують стикатися.

Цей сценарій, відомий як ефект Кесслера, може призвести до того, що ми матимемо непридатні для використання ключові орбіти. Попередні зіткнення мають серйозні наслідки для сьогоднішніх космічних операторів.

Посилення спостереження

Небезпеки, пов'язані з недружніми космічними апаратами і з космічним сміттям, можуть бути зменшені з допомогою поліпшення видимості у космосі. Ця здатність, офіційно відома як "поінформованість про космічний простір" (Space domain awareness), обіцяє допомогти Пентагону, NASA і таким компаніям як SpaceX розібратися в космічній області та відвести супутники з небезпечного шляху.

Поінформованість про космічний простір займає перше місце у списку бажань Космічного командування США. Це дасть військовим можливість помічати, куди прямують супутники інших держав і що вони роблять, і реагувати відповідним чином.

Урядові супутники з резервним бортовим потенціалом можуть бути оснащені космічними датчиками, які "бачать" у космосі збоку та зверху, а не лише дивляться на Землю. Ці датчики забезпечать нові набори даних у космосі, які ми зможемо поєднати з існуючими наземними методами стеження, використовуючи при цьому штучний інтелект, щоб максимально використати цей всеосяжний масив даних. Військові та урядові агенції можуть використовувати силу гаманця та нові контрактні можливості для повної підтримки цього бачення даних космічного спостереження, щоб заповнити критичні прогалини у нашому розумінні небесної сфери.

Як пише Держдепартамент у своїй космічній стратегії, "зростання комерційного лідерства та участі означає, що ми не можемо покладатися лише на дипломатію між урядами".

Співпраця уряду та приватних компаній

Американські космічні компанії сьогодні є одними із найбільших гравців на низькій навколоземній орбіті. Бум комерційних космічних польотів розрісся багато в чому завдяки стартапам, які використовують інноваційні та недорогі технології. Щоб створити систему більш безпечних космічних польотів, Вашингтон має піти на крок далі, ніж визнання присутності компаній у космосі – американські закони, фінансування НДДКР (R&D) та договори мають передбачати обмін даними з приватним сектором та інтеграцію комерційних технологій у систему контролю космічного простору. 

Військова готовність США на орбіті та здатність американських дипломатів сприяти мирному співіснуванню в космосі під загрозою, якщо ми не зможемо розвинути систему прозорості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі