Конституційний суд України надав позитивний висновок до президентського законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо інтеграції в Євросоюз і НАТО, заявила представник президента України у Верховній Раді Ірина Луценко.
"Точна інформація: 14-ма голосами – більшістю голосів суддів Конституційного суду було прийнято позитивне рішення щодо того, що норми змін до Конституції, запропоновані президентом Порошенком, відповідають чинній Конституції. Тому вони можуть бути підтримані парламентом", - сказала вона журналістам у четвер у кулуарах парламенту.
Луценко додала, що у Верховної Ради є шанс на пленарному засіданні в четвер попередньо схвалити в першому читанні президентський законопроект про інтеграцію в ЄС і НАТО.
"Вони (зміни до Конституції) можуть бути підтримані парламентом. Думаю, ми будемо працювати інтенсивно сьогодні з цього приводу... Є шанс сьогодні в залі проголосувати за ці зміни в першому читанні", - сказала Луценко, і нагадала, що перед голосуванням у сесійній залі повинно бути рішення профільного парламентського комітету.
У той же час, Луценко не відповіла на питання, чи приїде президент України Петро Порошенко у Верховну Раду, коли буде йти розгляд його конституційних змін.
Верховна Рада 20 вересня схвалила питання про направлення до Конституційного суду України президентського законопроекту (№9037) про внесення змін в Основний закон в частині закріплення стратегічного курсу України на членство в Європейському Союзі і НАТО.
Законопроектом пропонується внести наступні зміни до статей Конституції України:
- Віднести до повноважень Верховної Ради (стаття 85) визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики держави, реалізацію її стратегічного курсу на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та НАТО;
- Визначити президента України (стаття 102) гарантом реалізації стратегічного курсу країни на набуття повноправного членства в ЄС і НАТО;
- Віднести до повноважень Кабінету міністрів (стаття 116) реалізацію стратегічного курсу України на членство в Європейському Союзі та Північноатлантичному альянсі.
- Виключити з перехідних положень обґрунтування для розміщення Чорноморського флоту РФ у Криму;
- Внести до преамбули новелу про "підтвердження європейської ідентичності українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України".
Нагадаємо, в березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення правок до Конституції, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Також він задекларував плани України приєднатися до військово-політичного блоку НАТО протягом найближчих десяти років.
Однак президентський законопроект містить в собі низку суперечностей. Як зазначає Володимир Шаповал в своїй статті "Знову Основний Закон" за викликом"?" В "Дзеркало тижня. Україна", приймаючи такі поправки. влада займається ритуальними заклинаннями про значення для нас ЄС і НАТО, а не веде системну і різнопланову роботу для поліпшення рівня життя країні і розвитку армії. Більш того, ні в одній Конституції, прийнятої в державах - членах НАТО, немає згадки про цю організацію, що вказує на рутинний характер членства держав в "звичайних" міжнародних організаціях, а от українцям на хвилі передвиборної кампанії членство в ЄС і НАТО підносять як щось то таке, що потрібно заслужити.