Нещодавно прийняті зміни до Конституції та законодавства про судоустрій носять суб'єктивний характер і не зможуть забезпечити реального перетворення судової влади у найближчій перспективі. Про це у своїй статті для ZN.UA пише голова правління громадського об'єднання "За демократію через право", екс-учасник Венеціанської комісії від України Марина Ставнійчук.
Як зазначає автор, незважаючи на ряд прийнятих прогресивних новацій, затвердження підходів, які повинні бути спрямовані на забезпечення незалежності судової системи, відкладено на кілька років.
Затверджені зміни, на думку Ставнійчук, мають ряд інших недоліків.
"Недостатньо прописані механізми реорганізації судоустрою в країні. При цьому конституційні зміни в частині реформування прокуратури - це очевидна ознака обмеження і звуження міжнародного стандарту. Явний конституційний протекціонізм недержавної корпоративної організації (адвокатури) на надання послуг не лише громадянам, але навіть державі та органам місцевого самоврядування - це обмеження навіть власного конституційного права на вільний вибір захисника", - зазначає автор.
Аналітик також вказує, що відстрочка ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду закриває для України можливість повноцінно брати участь у міжнародному правосуддя.
На думку автора, дані недоліки стали результатом спільної методології внесення конституційних змін, обраної нинішньою владою.
Нагадаємо, 2 червня Верховна Рада внесла зміни в Конституцію (в частині правосуддя). Законопроект №3524 підтримали 335 депутатів. При голосуванні в залі парламенту присутстовал президент Петро Порошенко, а також голова партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк.
Детальніше про проблеми конституційного процесу в Україні читайте у статті Марини Ставнійчук "Дві України. Поле бою - Конституція", у свіжому випуску тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".