Режим президента Білорусі Олександра Лукашенка закінчиться завдяки зусиллям Європи. Про це заявив голова Гельсінкської комісії конгресмен США Крістофер Сміт.
На його думку, у Лукашенка є тільки один уникнути міжнародного трибуналу - наслідувати приклад президента Башара Асада, який покинув країну і попросити політичного притулку в іншій державі.
Сміт відзначив, що президент Білорусі дуже нагадує Миколу Чаушеуску, чия секретна поліція була добре відома через свою ефективність і жорстокість. Проте, якщо бути чесним до кінця, то подібні диктатури - явище тимчасове. Вони в'януть, руйнуються зсередини, і їх змінюють інші системи правління. Одні зникають раніше, інші - пізніше», - заявив він.
Він вважає, що Лукашенко має розпочати перебудову в країні, як це зробив колись Михайло Горбачов у СРСР. «Якщо Лукашенко хотів би залишити після себе якусь спадщину, то він вже зараз повинен був говорити про перебудову і гласність, як це зробив Горбачов. Це ніколи не пізно зробити, незважаючи на всі ті страшні злочини, до яких причетні поплічники його режиму і він сам. Чим більше ми і наші європейські партнери надаємо підтримку білорусам, борцям за свободу, тим коротшими будуть дні режиму Лукашенка», - заявив конгресмен.
Сміт порівняв білоруського правителя зі Слободаном Мілошевичем і Ратко Младичем, які постали перед Гаазьким трибуналом за військові злочини.
«Ці люди протягом якогось часу здійснювали жахливі злочини. Вони катували людей, садили їх у в'язницю без суду і слідства. Зі своєї охорони вони зробили банду головорізів, що живуть за мафіозним законом. Але все це коли-небудь закінчується. Говорячи про Лукашенка і людей, які його оточують, я сподіваюся, що вони або самі почнуть реформи, або сядуть на літак, як це може зробити Асад в Сирії, і тоді вони закінчать в якій-небудь країні, отримавши там притулок. Я пам'ятаю часи, коли Лукашенко був близьким другом Мілошевича. Так от, Мілошевича більше немає. Я щиро вірю, що колись Білорусь зможе насолодитися усіма благами справжньої демократії», - сказав конгресмен-республіканець.
Нагадаємо, 243 офіційним особам з Білорусі, включаючи Олександра Лукашенка, заборонено в'їзд до Євросоюзу. У ЄС заморожено активи цих же осіб і ще 32 підприємств. Європейські санкції діють проти компаній, що належать наближеним до Лукашенка бізнесменам Юрію Чижу, Володимиру Пефтієву і Анатолію Тарнавському.
У січні 2011 року Європарламент ухвалив резолюцію про заборону в'їзду в Європу білоруським чиновникам, суддям та керівникам силових структур, причетним до розгону демонстрації після виборів президента Білорусі 19 грудня. !zn
Читайте також:
Лукашенко: Революцій у Білорусі ніколи не буде. Не дочекаєтеся
Лукашенко пожертвував демократією заради стабільності
Євросоюз продовжив санкції проти чиновників Білорусі