У Конгресі США зареєстровано законопроєкт «Закон про Суверенітет України 2022 року». Він передбачає можливість подати цивільний позов до будь-якого окружного суду на території США з вимогою стягнути грошові збитки з іноземної держави. За фізичну шкоду, включаючи смерть, пошкодження майна або втрату майна, заподіяні такою державою внаслідок вторгнення до іншої суверенної держави Європи. У статті кандидат юридичних наук Сергій Козьяков пояснює, чого чекати та чого не чекати від нового закону.
По-перше, на відміну від попередніх історичних прикладів стягнення контрибуцій, тепер не доведеться чекати закінчення війни, аби отримати компенсацію. Одразу після набрання чинності цим законом можна буде звертатися до окружних судів на всій території США і вимагати компенсацій коштом активів РФ, заблокованих на території Америки. Це — очевидний плюс.
По-друге, попри згадку України в короткій назві законопроєкту, ні Україна як держава, ні українські юридичні особи, ні українські громадяни не матимуть жодного пріоритету перед стягувачами збитків з-поміж інших європейських держав. І це — попри жахливу кількість жертв, поранень та каліцтв, ґвалтувань і мародерства, нищення інфраструктури, руйнації шкіл, лікарень, житлових будинків… Мінус.
“Так, ми розуміємо, що інші держави, які зараз солідарно підтримують Україну, теж зазнають певних збитків. Через війну в Україні й через санкції проти агресора втрачають доходи, інвестиції та робочі місця їхні компанії. Але, скажемо відверто, їхні втрати — непорівнянні з втратами України та українців, щоби ставити нас в одну довгу чергу позивачів без жодної пріоритетності”, - пише експерт.
По-третє, виникнуть дуже серйозні, а для більшості наших громадян — нездоланні проблеми фінансового супроводження позовів. Чому?
“Позови в американські суди є сенс подавати лише через адвокатів. Які знають американські закони, мають досвід і кваліфікацію, певна річ — добре володіють англійською. Такі адвокати коштуватимуть нашим позивачам дуже дорого: місячної зарплатні мешканця Бородянки вистачить хіба що на оплату двох годин роботи тамтешнього адвоката, а про фінанси наших пенсіонерів годі й згадувати. Ще є варіант домовитися про винагороду адвокатові із суми отриманої компенсації, тобто за результатом, але не факт, що багато адвокатів на це погодяться. Знову мінус”, - наголошує він.
Докладніше про те, що у Конгресі США зареєстровано законопроєкт «Закон про Суверенітет України 2022», читайте у статті Сергія Козьякова “Чи дістануться Україні заморожені Америкою російські активи?”.