Ключові виклики перед ВАКС: що слід подолати суду для утвердження авторитету

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ключові виклики перед ВАКС: що слід подолати суду для утвердження авторитету © Вищий антикорупційний суд
Суд досі не виніс вироки у найгучніших справах та залежний від Верховного Суду.

Попри те, що Вищий антикорупційний суд України працює уже три роки та довів свою стабільність, перед ним зараз стоїть низка викликів, насамперед політичного характеру, які можуть визначити його майбутню репутацію, зазначає у матеріалі «ВАКС. Тригер для Путіна і майбутнє для України» для ZN.UA  юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Вадим Валько.

Одним із таких буде обрання нового голови суду, оскільки термін повноважень нинішньої голови ВАКС судді Олени Танасевич закінчився у травні цього року.

«Вона відіграла дуже важливу роль на початковому етапі становлення суду, однак траплялися  й негативні моменти. Зокрема  відвідування нею вечірки ексрегіонала Сергія Ківалова, де тоді ж відпочивав підозрюваний у справі НАБУ Павло Вовк,  справу якого розглядає ВАКС. Посада голови суду, крім авторитету і впливу, наділяє  ще низкою  важливих законодавчих повноважень, зокрема голова суду представляє інституцію у відносинах із іншими державними органами, видає накази, контролює ефективність роботи апарату, вносить подання про застосування заохочень або дисциплінарних стягнень до керівника апарату і його заступника тощо. Тому обрання нового голови суду з бездоганною репутацією має стати одним із головних завдань для суддів», - вказує аналітик.

Наступним маркером стане розгляд справ проти судової мафії та олігархів. Адже навіть якщо більшість справ ВАКС є резонансними, все одно серед них знайдуться особливі.  Як от справа про  «плівки ОАСК» за обвинуваченням 10 осіб, у тому числі голови суду Павла Вовка.

«Наразі в цій справі вже відбулося три самовідводи суддів, і схоже на те, що самі судді не палають бажанням брати на себе відповідальність за це провадження», - зазначає Валько.

До цього ж переліку належать багатомільярдні справи щодо  Приватбанку, «Роттердам+» і «Укрнафти», які пов’язані із впливовими українськими олігархами, і розгляд цих справ стане великим викликом для ВАКС.

Перші рішення щодо топкейсів. Прізвища більшості обвинувачених, щодо яких вже виніс рішення ВАКС, не є відомі широкому загалу. Інше діло такі гучні справи як розслідування щодо Мартиненка, Насірова, Онищенка, Чауса, Труханова, Злочевського, Розенблата, Полякова та інших. Щодо них вироків суду все ще немає і у них від ВАКС чекають справедливості насамперед.

Ще один момент, це те, що всі вироки ВАКС можуть бути оскаржені до Верховного Суду як суду касаційної інстанції. Суддів останнього відбирала ще нереформована Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

«Більшість цього органу становили негідники від суддівських кланів, і вони пропустили багато недоброчесних та сумнівних кандидатів. Тому не дивно, що Верховний Суд уже почав рятувати від тюрми суддів, засуджених за хабарі Антикорсудом», - зазначив аналітик.

Вирішити це питання можна шляхом створення окремої Антикорупційної палати у Верховному Суді, яка б переглядала вироки ВАКС у касаційному порядку. Судді  до неї, як і у випадку з ВАКС, мали б бути обрані з участю незалежних міжнародних експертів.

Більше статей Вадима Валька читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі