Міський голова Києва Віталій Кличко звернувся до суду з кількома позовам проти Кабінету міністрів, прем'єр-міністра Олексія Гончарука та керівника Офісу президента Андрія Богдана, передає "Радіо Свобода". Кличко звернувся до Окружного адміністративного суду Києва через рішення про звільнення його з посади голови Київської міської державної адміністрації.
В одному зі своїх позовів міський голова столиці вимагає визнати протиправними дії уряду щодо внесення президенту подання від 4 вересня про його звільнення з посади очільника КМДА, а також просить скасувати відповідну пропозицію Гончарука.
Кличко аргументував свій позов тим, що "повноваження Кличка Віталія Володимировича, як Київського міського голови становлять п'ять років і завершуються не раніше ніж 16 листопада 2020 року. Таким чином, враховуючи, наведені вище положення щодо того, що жодна особа, окрім Київського міського голови, не може бути призначена головою Київської міської державної адміністрації, то повноваження Кличка Віталія Володимировича, як законно призначеного голови КМДА, також, не можуть бути припинені раніше за 16 листопада 2020 року".
Другий позов Кличка стосується Андрія Богдана. На його думку, голова Офісу президента перевищив свої повноваження, коли подав лист до Кабміну, який і став підставою для розгляду подання на звільнення Кличка з посади голови КМДА. У позовній заяві Кличко наголосив, що такі питання – виключні повноваження президента й уряду.
"Положенням №436/2019 чітко визначено повноваження керівника Офісу президента України, серед яких відсутні повноваження щодо ініціювання питання про звільнення голів державних адміністрацій, оскільки такі повноваження є дискреційними і належать виключно до повноважень президента України та Кабінету міністрів України", – йдеться у позовній заяві проти Богдана.
За словами адвоката міського голови Олексія Шевчука, Богдан, найімовірніше, вчинив кримінальне правопорушення, коли звернувся до Кабміну. Адвокат заявив, що "Кабмін взяв участь у цьому правопорушенні і, найімовірніше, вони спробують втягнути президента". На думку Шевчука, ситуація може спричинити "незаконні дії президента".
"Для того, щоб запобігти ситуації, ми і звернулися з відповідними позовами. І будемо далі розбиратися. Якщо побачимо достатньо підстав для звернення в правоохоронні органи, найближчим часом будуть підготовлені відповідні заяви", – пояснив адвокат.
У Кабінеті міністрів та Офісі президента поки що на подані Кличком позови не відреагували.
4 вересня Кабмін погодив звільнення голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка і направив відповідне подання уряду на підпис президенту Зеленському.
У відповідь Віталій Кличко заявив, що вважає таке рішення неконституційним, а звільнити його можуть тільки кияни.
У серпні депутати Верховної Ради VIII скликання звернулися до Конституційного суду за офіційним тлумаченням положень Конституції про місцеве самоврядування і державної влади в Києві. Посилаючись на рішення КСУ від 2003 року, за яким обраний киянами мер міста повинен бути призначений і главою КМДА, 51 депутат попросив "раз і назавжди" врегулювати питання про київського мера і главу КМДА. Також у зверненні йдеться про згортання реформи децентралізації та позбавлення столиці самоврядування. Рішення з приводу звернення Конституційний суд ще не виносив.
Зазначимо, що у Києві на пост глави КМДА, як правило, президенти призначали обраних мерів. Винятками були тільки Іван Салій, який очолив КМДА при президенті Леоніді Кравчуку в 1993 році, не будучи мером, а також Олександр Попов, призначений Віктором Януковичем восени 2010 року замість Леоніда Черновецького.
У президента Володимира Зеленського хочуть призначити новим очільником Київської міської держадміністрації колишнього гендиректора телеканалу "1+1" Олександра Ткаченка.
Докладніше про правові колізії щодо посади мера та голови КМДА читайте у статті Олександра Сергієнка "Столиця дежавю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".