Київ змістив акценти у своїй політиці на 3 не відмовляючись від улюбленої теми відновлення прямих постачань туркменського газу, українська влада вирішила активно лобіювати інтереси українських компаній.
Як повідомляють джерела ZN.UA, близькі до перемовин, саме на цьому було зроблено акцент в ході зустрічі президента України Віктора Януковича і президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова 13 березня у Києві.
Головний принцип, яким сьогодні керуються у Києві, - «Україна повинна закріпитися у Туркменістані, а українські компанії - весь час доводити, що вони надійні партнери». А як показує досвід, у Туркменістані можна працювати, але без державної підтримки українським компаніям важко пробитися на туркменський ринок...
Співрозмовники, близькі до перемовин, запевняють, що і туркменське керівництво зацікавлене у появі українців на внутрішньому ринку. Ашгабат проводить політику не тільки диверсифікації маршрутів постачань енергоносіїв, але і диверсифікацію зовнішньоекономічних партнерів: туркменів не влаштовує їхня залежність від китайців. І ця позиція туркменського керівництва вкрай важлива, оскільки Туркменістан - країна, де успіх роботи закордонної компанії залежить від того, яку позицію займе Бердимухамедов.
Ось лобіюванню інтересів українських компаній (будівельних, виробників труб і промислового устаткування, машинобудівників тощо) і була присвячена значна частина часу, відведеного для перемовин. Деякі бізнес-інтереси Києва озвучив на прес-конференції Віктор Янукович: участь українських підприємств у проектах з розробки газових родовищ, будівництві газопроводів «Малай-Багтиярлик» і «Схід-Захід», модернізації п'ятого енергоблоку Марийської електростанції і постачання відповідного устаткування... Окрім цього українська сторона також пропонувала свої послуги у будівництві компресорних станцій, злітно-посадкових смуг в аеропортах Туркменабат і Дашогуз, продовженні споруди дренажно-комунікаційного тунелю в Ашгабаті, а також мостів, шляхопроводів й автомобільних доріг.
Наші співрозмовники стверджують, що туркменського президента ці пропозиції не залишили байдужим. Зокрема, під час перемовин Гурбангули Бердимухамедов проявив зацікавленість у продовженні співпраці у спорудженні дренажно-комунікаційного тунелю в Ашгабаті. Непогані перспективи має і «Метінвест». Компанія вже постачає 150 тис. т труб великого діаметру для будівництва першої черги газопроводу «Схід-Захід», і, за словами джерела, візит зміцнив надію, що в цьому газопроводі всі труби будуть українськими.
Знову ж Бердимухамедов проявив зацікавленість у тому, щоб українці взяли участь у будівництві нових мостів через Амудар'ю. (Нагадаємо, що українські будівельники вже звели залізничний міст через Амудар'ю, а зараз компанія «Альтком» споруджує через цю річку півторакілометровий автомобільний міст).
Але ці перспективи стануть реальністю, тільки якщо українські компанії будуть себе грамотно поводити у Туркменістані, виконуючи взяті на себе зобов'язання. А українське керівництво - і надалі надавати їм політичну підтримку.
Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка "Україна-Туркменістан: подвійна гра з Кремлем" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також:
Біля посольства Туркменістану в Києві поміняли асфальт до приїзду Януковича (фото)
Київ і Ашгабат домовилися про постачання туркменського газу. Але залишилися нюанси