У середу, 26 жовтня, відбудеться 20-й раунд перемовин щодо політичної частини угоди про асоціацію (УА) з Євросоюзом.
Текст договору, винесений на обговорення, узгоджений майже повністю - як дискусійні відзначені лише кілька фрагментів, зокрема, преамбула. Як повідомлялося, на минулому тижні президент Віктор Янукович вимагав включити в документ згадку про «перспективу входження України в ЄС», заявивши, що інакше укладення договору буде відкладено. Між тим у пропозиціях МЗС, розроблених до перемовин, вказівку президента виконано не повністю - Київ не вимагав від Брюсселя безпосередньої згадки про перспективу членства, обмежившись натяком на неї, пише «Коммерсант-Украина».
«Стаття 49 Договору Євросоюзу передбачає право на членство в ЄС будь-якої європейської держави», - йдеться в українській версії преамбули. Там же пропонується формально підтвердити статус України як «європейської держави».
Керівник української перемовної групи, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін пояснив виданню, що для нього неважливо, як саме буде зафіксована перспектива - посиланням на 49-ту статтю, або на 2-гу статтю, або якось інакше. «Головне, щоб була вказівка на кінцевий результат у вигляді членства...Без членства цей договір порожній», - сказав він.
Між тим, і цього формулювання достатньо, щоб завести перемовини в глухий кут - раніше Брюссель неодноразово підкреслював, що вважає неприпустимим згадування ст. 49 Договору ЄС в угоді про асоціацію.
Характерно, що донедавна Україна не так категорично вимагала перспективи членства. Так, процитовані вище вимоги Києва включені до проекту з позначкою «нові». До того ж раніше сторони погодили абзац преамбули, що виключає фіксацію прямої перспективи членства - про те, що УА «залишає подальший розвиток взаємин України та ЄС відкритим».
В ході майбутнього раунду перемовин планується обговорити і формулювання, пов'язані з безвізовим діалогом.
Ще одна важлива неузгоджена норма договору стосується тривалості його дії. Україна пропонує укласти УА на 10-річний термін без автоматичного продовження, при цьому через 5 років має бути проведений "комплексний перегляд" норм документа, зокрема розділу про ЗВТ. У Євросоюзі ж хочуть зробити договір безстроковим, а через 5 років обмежитися «оцінкою його виконання сторонами».
У розділі, присвяченому політичному діалогу Києва та Брюсселя, критичних суперечностей не залишилося.