Київ обрав невдалий момент, щоб поставити довіру до себе під питання - The Econoimist

Поділитися
Київ обрав невдалий момент, щоб поставити довіру до себе під питання - The Econoimist Після історії з Бабченком звільнення Данилюка ще більше підірве довіру до Києва. © Міністерство фінансів України
Можливе звільнення Данилюка і трюк з "вбивством" Бабченка нашкодять Україні.

Служба безпеки України привернула до себе увагу світу цього тижня, сфабрикувавши вбивство російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка нібито в рамках спецоперації. Водночас інша історія розгорталася в коридорах уряду: українського міністра фінансів з хорошою репутацію Олександра Данилюка змушують піти у відставку. Данюлюк, який має підтримку МВФ, вже був під тиском лідерів країни раніше, коли проштовхував фіскальні реформи. Попри опір, він досяг певних успіхів. Приміром, він допоміг добитися рішення Високого суду Лондона щодо замороження активів одного з найбільш впливових олігархів України Ігора Коломойського на 2,5 мільярди доларів. Але Данилюку довелося працювати тихо і обережно. Тож поки він працював над націоналізацією "Приватбанку", доведеного Коломойським до неплатоспроможності, міністру довелося перевезти свою сім'ю "в таємне і безпечне місце", пише The Economist.

Остання битва розгорнулася навколо спроб Данилюка відновити контроль над фіскальною і митною службами, які стали найбільш корумпованими в країні. Міністр, який став суб'єктом наклепницької кампанії, каже, що його тепер змушують піти у відставку. Його формальне звільнення однак може викликати гостру реакцію з боку іноземних донорів України, які стежать за його справою на тлі ширшої боротьби між закоренілими елітами і невеликою групою реформаторів і молодих депутатів, які намагаються змінити країну.

Данилюк не єдиний, хто опинився під атакою. Така ж ситуація розгортається навколо НАБУ, створеній після Революції Гідності в 2014 році за підтримки західних урядів. Видання пише, що і міністр фінанів, і голова антикорупційного бюро Артем Ситних розлютили президента Петра Порошенка і його сортаників демонстрацією своєї незалежності. В листопаді 2017 року генпрокурор Юрій Луценко, який також близький соратник Порошенка, саботував розслідування НАБУ, затримавши сімох агентів бюро під прикриттям. Гіркий послужний список правоохоронних органів України пояснює, чому дивний епізод з Аркадієм Бабченком викликає так багато питань.

Видання нагадує, що позавчора українські правоохоронні органи повідомили про нібито вбивство російського журналіста, шокувавши журналістів в країні і міжнародну спільноту. Але вже наступного дня Бабченко прийшов на прес-конференцію СБУ живий і здоровий. Його "вбивство" оголосили підлаштованим з метою затримати реальних замовників замаху.

Чого б Україна не добилася цією виставою, вона однозначно втратила у вимірі довіри. Хоча вбивство Бабченка дійсно могло статися, зважаючи на те, що кількох критиків Кремля дійсно вбили в Києві і інших містах, багато хто задумався, чи могла українська влада запобігти розправі над журналістом, не вдаючись до фейкової операції, гідної кремлівських тактик. Україна досі намагається захиститися від реальної агресії Росії, а західні уряди підтримують її, відбиваючись від дезінформації і диверсій. Тому дії СБУ і українського уряду грають на руку Кремлю. Зважаючи на те, що гармати досі гримлять на Сході України, уряд обрав дуже невдалий момент, щоб поставити під питання довіру до себе. З такими друзями Україні й ворогів не треба.

Видання The Guardian трюк з Бабченком може піти на користь пропаганді Кремля. Тепер кожного разу, коли Росії будуть вказувати на її звірства, вона прикриватиметься фейковою історією з Бабченком. Звісно, те, що Кремль може вивернути щось на свою користь, навряд чи може стати причиною скасування місії з порятунку життя. Але навіть якщо причина для такої операції благородна, під питанням лишається спосіб її втілення. Чи справді була необхідність оголошувати про смерть замість, приміром, важкого поранення?

Як повідомлялося, ввечері 29 травня офіційні особи повідомили про те, що журналіста Аркадія Бабченко застрелили в Києві.

Наступного дня керівництво ГПУ І СБУ повідомило, що "вбивство" Бабченка було інсценовано в рамках спецоперації з виявлення замовників і організаторів цього злочину. За даними слідства, російські спецслужби замовили вбивство журналіста, організатором і виконавцями виступили громадяни України. 30 травня оперативники СБУ затримали в Києві ймовірного організатора замаху на Бабченка.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі