Автори відзначають, що в Києві не можуть ігнорувати прагнення американського лідера досягти результатів у стосунках з Росією, особливо з урахуванням того, що у США існує ряд інтересів, реалізувати які буде простіше за підтримки Москви (зокрема – боротьба з тероризмом, контроль над ядерними арсеналами, близькосхідне та сирійське питання, тощо).
"Можна припустити, що в найближчій перспективі українська політика Білого дому зводитиметься до двох простих тез: 1) Росія важлива; 2) чому за проблеми України мають платити американські платники податків?", – йдеться в статті.
Експерти вказали на те, що після інавгурації Дональда Трампа риторика його адміністрації щодо підтримки територіальної цілісності України унормировалась на рівні, що задовольняє українські інтереси. В той же час, немає жодних гарантій того, що нинішня позиція Трампа залишиться незмінною.
"У разі, якщо українська дипломатія - від президента до уряду і МЗС - не запропонує нового порядку денного для діалогу зі США (поза темами "кредити й фіндопомога в обмін на реформи та боротьбу з корупцією" і допомога у подоланні збройної агресії РФ), цілком може бути, що в Марі Йованович різко зменшиться кількість пряників, а з Вашингтона їй передадуть новий важкий батіг", – підкреслюють експерти.
На думку аналітиків, тему протидії російської агресії слід замінити програмою відновлення довіри в українсько-американських відносинах, з подальшим прицілом на стратегічне партнерство і навіть союзництво.
"Дискурс "мінських домовленостей" уже не допоможе ані зробити США активнішим учасником переговорів, ні бодай вирішити проблему поставок оборонних озброєнь смертельного ураження. Для мирного врегулювання конфлікту зброя не потрібна (українська влада сама це придумала), а тим більше, коли знову виникає запитання: "Чому за це мають платити американські платники податків?" Немає в США на території України національних інтересів, які потрібно було б захищати американською зброєю. Отже, цей інтерес слід створювати", – підсумовують фахівці.
Раніше видання Foreign Policy повідомило, що США планують значне скорочення витрат на фінансову допомогу іншим країнам через USAID (Агентство США з міжнародного розвитку) і розглядають можливість злиття цієї організації з Державним департаментом США.
Наголошується, що USAID на даний момент працює більш ніж у 100 країнах, в тому числі й в Україні. У проекті бюджету пропонується скоротити фінансування українських програм до 177 млн доларів з більш ніж 570 млн доларів, які планувалися раніше. Таким чином скорочення може скласти 68,8%.
Детальніше про перші результати роботи нової адміністрації США читайте у статті Олексія Куроп'ятника, Богдана Яременка, Олега Бєлоколоса та Олександра Хари "100 днів президента Дональда Трампа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".