Виконавчий директор найбільшого банку США JP Morgan Джеймі Даймон закликав адміністрацію Джо Байдена адекватно реагувати на нові геополітичні реалії та зайняти більш жорстку позицію. В щорічному зверненні до інвесторів він попередив, що американський банк може втратити до 1 мільярда доларів через ризики перед Росією.
«Поки я пишу цього листа, війна в Україні вирує вже понад місяць і створює значну кризу біженців. Ми не знаємо, що буде в підсумку, але військові дії в Україні та санкції проти Росії вже мають значний економічний вплив. Вони сколихнули світові ринки нафти, сировини та сільськогосподарської продукції», – написав Джеймі Даймон.
Проте на думку директора всі демократичні країни мають зайняти позицію «проти всіх форм зла», і США має діяти рішуче.
«Ми повинні протистояти виклику Росії сміливими рішеннями», - наголошує бізнесмен.
Війна в Україні ймовірно вплине на геополітику і не виключає «потенційну перебудову глобального порядку».
В умовах зростання цін на паливо в Європі, Джеймі Даймон пропонує американському уряду розробити енергетичний план Маршалла для партнерів, аби допомогти зменшити їх залежність від російських енергоносіїв. Зокрема він згадує про програму Гаррі Трумена 1948 року, спрямовану на допомогу Європейським країнам для подолання наслідків ІІ Світової війни.
«Нашим європейським союзникам, які сильно залежать від російських енергоносіїв, потрібна наша допомога, – написав виконавчий директор JP Morgan. – Як ми бачимо – і знаємо з минулого досвіду – постачання нафти та газу можна легко зірвати фізично або за допомогою додаткових санкцій, що суттєво вплине на ціни на енергоносії. Національна безпека вимагає енергетичної безпеки для нас самих і для наших союзників за кордоном».
Окремо Джеймі Даймон зазначив про необхідність збільшення військового бюджету Сполучених штатів та посилення військової присутності на кордонах НАТО.
Стосовно прогнозів економічного зростання США та Європи, аналітики JP Morgan стали песимістичнішими. У 2022 році замість очікуваних 4,5%, ВВП в Європі ймовірно зросте лише на 2%, а в Сполучений штатах замість 3% лише на 2,5%.
Нагадаємо, після виявлених в Бучі, страчених російськими військовими, мирних мешканців, Європейський Союз готує новий пакет санкцій проти Росії. Він включає обмеження для авіації, металургії і заборону на експорт предметів розкоші, проте не включає ембарго на російське паливо та енергоносії.