У п'ятницю, 10 липня, прем'єр-міністр Денис Шмигаль зареєстрував у Верховній Раді проєкт постанови про призначення Олега Уруського віцепрем'єр-міністром - міністром з питань стратегічних галузей промисловості України.
Наступного тижня питання буде внесено на затвердження Ради, в Офісі президента України очікують, що «зал буде важким». Багатьом у фракції «Слуга народу» хотілося б бачити на цій посаді директора «Іскри» Юрія Пащенка. До того ж, Уруського звинувачують в роботі на росіян. ZN.UA звернулося до кандидата по коментар щодо цього.
Відомо, що на момент, коли ви отримали пропозицію зайняти посаду віце-прем’єра з питань промисловості й ОПК , ви працювали у приватному бізнесі з російськими бенефіціарами. Зокрема, ЗМІ вказують, що «офіційним кінцевим бенефіціаром компанії «Прогрестех-Україна» є академік військових наук Росії Володимир Кульчицький – заслужений працівник транспорту Російської Федерації, засновник та голова ради директорів групи компаній «Прогрестех» – відомої інженерно-сервісної структури у галузі авіабудівництва та технологій аеропортів з головним офісом у Москві». Цей факт не був проблемою під час вашої зустрічі із президентом Зеленським щодо вашого ймовірного призначення на цю посаду?
- Для президента це не стало проблемою, бо він має точну і повну інформацію про компанію, де я працював. А от ЗМІ, як це інколи буває, надали неперевірену інформацію. Або, можливо, це була частина спланованої акції. Бенефіціаром групи компаній «Прогрестех» справді є Володимир Кульчицький, а от штаб-квартира знаходиться у Х’юстоні, а не в Москві. В Україні ж діє компанія «Прогрестех-Україна». А Володимир Кульчицький – колишній військовий Радянської Армії. В російській армії він не служив, а звільнився до розпаду Радянського Союзу та зайнявся бізнесом. Він створив групу компаній «Прогрестех» в Америці. Так, він є громадянином Російської Федерації, але має вид на проживання в Україні, а в 2014 році після Революції Гідності, він виїхав з Росії на проживання в Україну. Це було зроблено принципово, через незгоду з Путіним у підходах і позиціях. Рід Кульчицьких, до речі, древній, а його батько походженням із Житомирщини.
Сама компанія була створена в 2007 році, але в 2014 році почався принципово новий етап компанії, коли Кульчицький приїхав до України. Засновником компанії – є «Прогрестех-Америка», і це було умовою компанії Boeing, вже тоді була готова розмістити замовлення. До 2014 року на підприємстві було близько 100 інженерів, а на сьогодні це вже 900 інженерів. Це молоді українські фахівці. Зараз не так легко знайти висококваліфікованого інженера, а молодь часто-густо обирає інші, більш популярні професії.
- Наразі ми маємо контракт із Boeing, і працюємо з усіма цивільними напрямками цієї компанії. Працюємо з технологіями літаків, підтримкою виробництва, розробкою нових літаків та вирішенням проблем міцності. До речі, це ще треба бути англомовним, щоб працювати у «Прогрестех-Україна». Крім того, Росія була дуже не зацікавлена, щоб у нас з’явилася така ж компанія, тому що є там - «Прогрестех-Росія». Там потужніший потенціал з фахівцями. Тому вкрай важливо, що «Прогрестех-Україна» є місцем, де наші фахівці набувають унікального досвіду та навичок.
Як писало раніше ZN.UA, без продуктивної роботи Верховної Ради анонсована реформа українського оборонно-промислового комплексу може розтягнутися в часі і, врешті-решт, бути зірвана.
Докладніше про стан українського оборонно-промислового комплексу та перспективи його реформування читайте в статті Валентина Бадрака «Фундаментальна реформа ОПК. Мрії збуваються?».