Після того, як Анкара дала згоду на вступ Швеції до НАТО, Канада розморозила переговори з Туреччиною щодо скасування контролю над експортом деталей для безпілотників, повідомляє Reuters із посиланням на джерело, обізнане з перебігом переговорів. Цей крок розглядається як одна з кількох поступок, досягнутих у обмін на зняття Туреччиною вето на розширення Альянсу за рахунок Швеції.
Надане президентом Ердоганом «зелене світло» поклало край більш ніж річній опозиції заявці Швеції на членство і стало несподіванкою навіть для союзників, які підтримали вимоги Анкари до Стокгольма вжити заходів проти груп, які Туреччина вважає терористами.
Оголошене напередодні саміту Організації Північноатлантичного договору у Вільнюсі рішення Ердогана супроводжувалося заявою Вашингтона про те, що Сполучені Штати після консультацій з Конгресом продовжать передачу Анкарі винищувачів F-16 .
За даними джерела, цей крок Канади є потенційно значущим для оборонної промисловості Туреччини.
У 2020 році країна призупинила експорт деяких деталей безпілотників до Туреччини після висновку, що це обладнання використовувалося азербайджанськими силами, які воюють проти Вірменії в Нагірному Карабаху.
Напередодні саміту НАТО Туреччина, яка на той час у переговорах з Вашингтоном вже шукала гарантій щодо поставок F-16, попросила, щоб зняття експортного контролю Канадою також було включенедо пакету домовленостей, стверджує джерело.
У Вільнюсі Канада виклала Туреччині свою позицію щодо правил використання будь-яких експортованих технологій і чекала на відповідь. Це означає, що переговори про експортний контроль більше не заморожені і цей крок допоміг зіграти роль у зміні рішення обіцянок Ердогана щодо Швеції.
У відповідь прес-секретар міністра закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що Канада і Туреччина «продовжують вести відвертий обмін думками щодо наших двосторонніх, економічних і комерційних відносин», однак відзначила, що експортний контроль для Туреччини наразі залишається чинним.
Відповідаючи на запитання про те, чи веде Туреччина переговори з Канадою щодо скасування обмежень на експорт, чиновник міністерства оборони Туреччини сказав, що для союзників по НАТО неприйнятно накладати експортні обмеження один на одного, і «на Вільнюському саміті в цьому питанні було досягнуто певного прогресу».
«Але ми стежитимемо за результатами переговорів і рішенням, прийнятим на Вільнюському саміті», — сказав чиновник.
У опублікованому в четвер інтерв'ю турецьким ЗМІ Ердоган заявив, що його країна очікує, що всі союзники по НАТО скасують санкції та обмеження щодо її оборонної промисловості.
Після зустрічі з президентом США Джо Байденом напередодні Ердоган заявив, що «більше, ніж будь-коли сподівається» на продаж Туреччині винищувачів F-16. У жовтні 2021 року Туреччина виявила бажання придбати винищувачі F-16 на 20 мільярдів доларів і майже 80 комплектів модернізації для існуючих військових літаків.
Ердоган також сказав, що очікує з боку ЄС кроки, зокрема щодо оновлення митного союзу та безвізового режиму, до того, як Туреччина почне «працювати над виконанням (нею) обіцянок».
Один з європейських дипломатів сказав, що Ердоган, «можливо, отримав максимум від того, що він міг отримати через блокування заявки Швеції».
«Ми вже бачили в минулому, що він любить використовувати свої важелі», — додав він.
Заперечення Анкари були основною перешкодою на шляху приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО після російського вторгнення в Україну. Вимоги Туреччини включали більш жорстку позицію проти Робітничої партії Курдистану (РПК), яка виступила проти турецької держави в 1984 році. РПК визнана терористичною групою Туреччини, Сполучених Штатів і Європейського Союзу.
Парламент Туреччини ратифікував членство Фінляндії в березні після того, як Ердоган заявив, що Гельсінкі вжив конкретних кроків, щоб розправитися з групами, які вважаються терористами, і звільнити експорт оборонної продукції.
У середу Ердоган заявив, що передасть ратифікацію Швеції до парламенту, щойно він знову відкриється в жовтні, додавши, що Стокгольм, у свою чергу, має надати Туреччині дорожню карту щодо кроків, які він має зробити до схвалення.