Колишній лідер Лівії Муамар Каддафі може проголосити на півдні країни нову державу, вважає глава виконкому Перехідної національної ради (ПНР) Лівії Махмуд Джабріль.
У лютому опозиція сформувала в Бенгазі Перехідну національну раду (ПНР), яку оголосила єдиним легітимним органом влади в країні. ПНР згодом визнали близько 60 країн, включаючи Україну. Після захоплення силами ПНР у серпні столицю Тріполі про долю полковника Каддафі достовірно майже нічого не відомо.
Періодично Каддафі виступає з аудіозверненнями через розташований у Сирії супутниковий телеканал "Ар-Рай", закликаючи своїх прихильників чинити опір новій владі і силам НАТО. Частина його сім'ї втекла до Алжиру.
"У Каддафі два варіанти: або намагатися розхитати будь-який новий режим у Лівії, або проголосити окрему державу на півдні", - сказав М. Джабріль в опублікованому у вівторок інтерв'ю арабській газеті "Аш-Шарк аль-Аусат".
За словами глави М. Джабріля, М. Каддафі досі знаходиться на півдні країни і намагається використати суперечки серед революціонерів, щоб знову заявити про себе. "Він дуже мстива людина, донині не визнає своєї поразки і готовий зробити неможливе, щоб зруйнувати будь-який новий режим у Лівії", - додав М. Джабріль.
Повернутися до влади М. Каддафі може спробувати за допомогою своїх давніх прихильників - племен туарегів, які проживають у пустельних районах на півдні Лівії та Алжиру, а також на півночі Нігера і в Малі, стверджує глава виконкому ПНР. За його інформацією, емісари Каддафі також намагаються заручитися підтримкою африканських країн, де в колишнього лівійського лідера залишилися зв'язки.
В середині лютого в Лівії почалися масові демонстрації з вимогою повалення М. Каддафі, який правив країною більше 40 років, які згодом переросли в збройне протистояння між урядовими силами і опозицією.
Радбез ООН 17 березня прийняв резолюцію, що передбачає введення безпольотної зони над Лівією. Операція коаліційних сил почалася 19 березня. Керівництво кампанією в Лівії 31 березня повністю перейшло до представників командування НАТО.
У ході декількох місяців бойових дій противникам режиму М. Каддафі вдалося встановити контроль майже над усією територією Лівії. Перелом у бойових діях настав у третій декаді серпня, коли сили опозиції за підтримки авіації НАТО зайняли лівійську столицю Тріполі.