Кабінет міністрів України призначив 119 довічних урядових стипендій за визначні заслуги у сфері вищої освіти,. В переліку, серед іншого, є і батько президента Володимира Зеленського Олександр Зеленський.
Згідно з розпорядженням №858 від 29 вересня, уряд призначив довічно стипендії Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти науково-педагогічним працівникам з 1 вересня 2023 р.
У додатку серед інших прізвищ значиться завідувач кафедри інформатики та прикладного програмного забезпечення, доктор технічних наук, професор Державного університету економіки та технологій Олександр Зеленський.
Олександр Зеленський є батьком президента України Володимира Зеленського і дійсно все своє життя присвятив науково-педагогічній діяльності. Водночас його профіль в науковій мережі ORCID не містить інформації про наукові публікації, починаючи з 2020 року. Ця ж остання публікація 2020 року є єдиною працею батька президента в наукометричній базі даних Scopus.
Зазначимо, що це вже не перша спроба призначити Зеленському-старшому державну стипендію. У вересні 2020 року, трохи більше, ніж через два місяці після призначення тимчасовим очільником МОН, Сергій Шкарлет вніс на розгляд уряду проєкт указу Президента України про призначення батькові глави держави довічної державної стипендії видатним діячам освіти.
Тоді проєкти рішень уряду публікувались завчасно, і після резонансу проєкт не пішов на розгляд уряду, а прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що проєкт повернувся в МОН для уточнення списку стипендіатів. Оксенові Лісовому знадобилось трохи більше часу, щоб віднайти спосіб відзначити батька президента без підпису президента.
У 2023 році стипендіати отримуватимуть 8052 гривні, оскільки урядова стипендія складається з трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. Наступного року це вже буде 9084 грн. Водночас розмір «президентської» стипендії, на яку раніше номінували Олександра Зеленського, складає лише 1,5 прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність, на місяць.
До слова, нині уряд не публікує ані матеріали, ані порядок денний напередодні своїх засідань. Джерела ZN.UA відзначають, що проєкт розпорядження був розглянутий відповідно до параграфа 55-2 Регламенту Кабінету міністрів України. В самому Регламенті зазначено, що він застосовується під час дії воєнного стану в невідкладних випадках, що потребують негайного прийняття рішення. При цьому, за даними ZN.UA, це рішення було ухвалено, коли профільний заступник Міністерства освіти Михайло Винницький перебував у закордонному відрядженні.
Тому до акта немає висновку Секретаріату Кабінету Міністрів України, а також — зауважимо — висновку Національного агентства з питань запобігання корупції. В матеріалах зазначено, що проєкт був надісланий в НАЗК 27 вересня, а вже 28 вересня був відправлений в уряд, хоч звичайна процедура дає НАЗК три дні, щоб принаймні визначитись із необхідністю проведення антикорупційної експертизи, а далі, у разі необхідності, ще десять днів на її проведення.