Європу звинувачують у «неоколоніалізмі» через лобіювання надмірного вилову риби в Індійському океані – The Guardian

Поділитися
Європу звинувачують у «неоколоніалізмі» через лобіювання надмірного вилову риби в Індійському океані – The Guardian © unsplash.com/pauleinerhand
Запаси тунця в Індійському океані – на межі.

Понад половина делегації ЄС у найважливішому органі з регулювання глобальних запасів тунця - Комісії з тунця Індійського океану (IOTC) - складається з лобістів рибної промисловості, що призводить до надмірного вилову риби в Індійському океані. У зв'язку з цим Європу звинувачують у «неоколоніалізмі» за використання впливу на невеликі держави, щоб за допомогою їхніх голосів продовжувати «ганебний грабіж» далеких вод, пише The Guardian.

Нещодавно ЄС виступив проти угоди прибережних країн Африки та Азії про обмеження шкідливих пристроїв для збирання риби (FAD), які непропорційно виловлюють молодь тунця. Запаси жовтоперого тунця в Індійському океані виснажені.

FAD – це великі плавучі плоти, які приваблюють рибу, відкидаючи тінь, що дозволяє судам легко ловити величезну кількість тунця. Вони сприяють надмірному вилову жовтоперих, а також черепах, акул і рідкісних ссавців, які потрапляють у пастку заодно з рибою.

У лютому IOTC підтримала пропозицію Індонезії, Індії, Шрі-Ланки, Пакистану та інших прибережних держав регіону про 72-денну заборону використання FAD кишеньковими неводами. Ухвалений більшістю у дві третини голосів, цей захід названий захисниками природи "величезною перемогою" для жовтоперого тунця та інших морських мешканців.

Рітейлери, включаючи Tesco, Co-op та Princes, раніше виступали із закликами до жорстких заходів щодо збереження та відновлення жовтоперої індустрії вартістю $4 млрд. Цього року Marks&Spencer попередила чиновників ЄС, що FAD є основною причиною перелову жовтого тунця, і що ці пристрої руйнують майбутні запаси, а також забруднюють океан та малі острівні держави пластиком, коли губляться чи викидаються.

Однак на початку цього місяця ЄС, який є найбільшим добувачем тропічного тунця в регіоні, виступив проти цього заходу. Критики назвали цей крок "неоколоніалізмом", вказуючи на вплив промислових лобістів із Франції та Іспанії, які ігнорують волю багатьох прибережних країн.

На останньому щорічному засіданні IOTC делегація ЄС у складі 40 осіб складалася як мінімум із 24 промислових лобістів, включених до списку "радників", показав аналіз Guardian. На меншій спеціальній сесії FADs цього року принаймні половина з 10 делегатів ЄС були представниками тунцової індустрії.

Відсоток лобістів у офіційній делегації ЄС росте з 2015 року, коли вчені IOTC заявили, що жовтоперий тунець «переловлений». Щорічна кількість промислових лобістів у складі делегації ЄС за останні роки більш ніж подвоїлася, збільшившись із восьми у 2015 році до 18 у 2021 році.

Офіційний представник Європейської комісії сказав, що представники промисловості не несуть "ніякої відповідальності за ухвалення рішень" в IOTC, на відміну від чиновників комісії. Розробка політики в IOTC ґрунтується на цілях Європейського зеленого курсу, збереженні біорізноманіття та стійкості запасів, і є складнішим завданням, ніж кількість чи тип делегатів, сказав чиновник. ЄС представив найбільшу кількість пропозицій у 2022 році, включаючи управління жовтоперими та управління FAD, йдеться у заяві, "і це не те, що можна було б очікувати, якби комерційні інтереси домінували в позиції ЄС".

Занепокоєння щодо впливу європейської промисловості на прибережні держави Індійського океану посилилося після двох пропозицій Сейшельських островів у IOTC, що містять зміни, які, зважаючи на обставини, були внесені Europêche (організація, що представляє рибалок в ЄС) та іншими промисловими групами.

Джесс Реттл, керівник відділу розслідувань у Blue Marine Foundation, заявив, що дії ЄС суперечать зобов'язанням, взятим у рамках історичного договору про відкрите море, узгодженого минулого місяця для захисту біорізноманіття. "ЄС повністю відмовився від цих принципів на користь розграбування і без того переловлених запасів Індійського океану, будучи впевненим у тому, що коли вся риба закінчиться, його високорозвинений флот зможе просто перебратися в інший океан, на відміну від багатьох прибережних держав, що залишаться ні з чим".

Понад дві третини країн прийняли заборону. Однак Сейшельські острови, під прапором яких ходять 13 тунцеловних суден, що належать ЄС, поряд із Коморськими островами, Оманом, Кенією та Філіппінами також заперечували пропозицію щодо FAD.

"Їх заперечення можна розглядати як форму неоколоніалізму з боку ЄС. Цей захід вжито в IOTC не просто більшістю, а більшістю у дві третини голосів. Заперечуючи і викликаючи заперечення з боку своїх васальних держав, ЄС дає зрозуміти, що вони збираються продовжувати ловити рибу так, як вони хочуть. Це ганебно", - сказав Реттл.

Джеремі Рагуаїн, захисник природи, представник Сейшельських островів на переговорах щодо договору про відкрите море, сказав, що його країна сильно залежить від ЄС, свого найбільшого торгового партнера, та від експорту тунця. "Для економічного виживання нам необхідна процвітаюча тунцева промисловість, але вона екологічно нестійка і приносить прибуток тільки за рахунок величезних субсидій. Сейшельські острови перебувають у скрутному становищі. Індонезія зайняла правильну позицію, але Сейшельські острови - це не Індонезія. Існує неоколоніальний тиск", - сказав він.

Представник Європейської комісії заявив, що ЄС уже представив пропозицію "з сильною науковою базою" щодо скорочення кількості пристроїв FAD, але IOTC, "на жаль", погодилася з альтернативою Індонезії. Ухвалена пропозиція "не має наукової основи і виявиться нездійсненною", додав прессекретар, заявивши, що вона може мати "дуже суттєвий" негативний вплив на багатьох рибалок та рибальські спільноти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі