Європейське космічне агентство припиняє співпрацю з Росією щодо місії з запуску першого в Європі планетарного ровера, призначеного для пошуку ознак життя на Марсі. Про це заявив у вівторок керівник агентства Йозеф Ашбахер.
«Сьогодні Рада Європейської космічної агенції звернулася до місії ExoMars Rover і Surface Platform, визнаючи, що обставини, які призвели до призупинення співпраці з Роскосмосом – війна в Україні та пов’язані з цим санкції – продовжують переважати», — написав Йозеф Ашбахер у Twitter.
Рада агентства доручила йому офіційно припинити співпрацю з Росією за цією програмою.
On a different note, today @ESA Council addressed the ExoMars Rover and Surface Platform mission, acknowledging that the circumstances which led to the suspension of the cooperation with Roscosmos – the war in Ukraine and the resulting sanctions – continue to prevail.
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) July 12, 2022
«Нові відомості про подальші дії з іншими партнерами будуть представлені на брифінгу для ЗМІ 20 липня», — додав він.
Марсохід ExoMars Rover, створений у співпраці між ESA та російським космічним агентством Роскосмос, мав відправитися на Марс у липні 2020 року, але політ був відкладений через пандемію коронавірусу. Наступною датою запуску мав стати вересень цього року. Однак в лютому ESA заявило, що вторгнення Росії в Україну зробило це «дуже малоймовірним».
У березні агентство призупинило співпрацю с Роскосмосом щодо їхньої спільної місії на Марсі через вторгнення в Україну та санкції, накладені на Росію.
Місія покликана шукати життя на Марсі та досліджувати історію води на червоній планеті. Марсохід має можливість бурити під поверхнею Марса на глибину 6,5 футів (близько 2 метрів), де вчені сподіваються знайти ознаки життя.