Європейський парламент проголосував за резолюцію, в якій закликав інституції Європейського союзу працювати над тим, щоб надати Україні статусу кандидата в ЄС, визнавши таким чином європейську перспективу України.
За документ під назвою «Російська агресія проти України» проголосували на позачерговому засіданні Європарламенту, скликаного через російську агресію проти України, 637 депутатів, проти - 13, утрималося - 26.
«(ЄП) Закликає інститути ЄС працювати над наданням Україні статусу кандидата в ЄС відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз та на основі заслуг, а тим часом продовжувати працювати над її інтеграцією в єдиний ринок ЄС відповідно до Угоди про асоціацію», - йдеться у резолюції.
Також у документі, серед іншого, акцентується на тому, що потрібно продовжувати дипломатичні зусилля щодо припинення війни, що анексія Криму та визнання "ДНР" і "ЛНР" - це незаконно, що Путін та Лукашенко мають відповісти в суді за вбивства людей у розв'язаній 24 лютого війні, і що Росії потрібно заборонити брати участь у ряді престижних міжнародних заходах, таких як "Євробачення", фінал Ліги чемпіонів та інших.
Своєю чергою заступник керівника Офісу президента України, дипломатичний радник президента України Ігор Жовква зазначив, що резолюція ЄП – це ніяке не надання Україні статусу кандидата. За його словами, Європарламент немає таких повноважень. Зокрема, Жовква зазначив: «Учорашній виступ Володимир Зеленський на надзвичайній сесії Європейського Парламенту, присвяченій війні проти України, справив на Європу приголомшливе враження. Цей виступ відбувся наступного дня після подання Президентом заявки на вступ до ЄС.
Подумалось, невже нарешті стали прокидатися і починати діяти?
Однак Резолюція ЄП, яка була схвалена за результатами слухань, не підтвердила це припущення, адже стала абсолютним дисонансом до виступу Президента.
Особливо в частині майбутньої співпраці України та ЄС.
Ось дослівний текст відповідного положення: «Європарламент закликає інституції ЄС працювати над наданням Україні статусу кандидата в ЄС відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз та на основі досягнення відповідності, а тим часом продовжувати працювати в напрямку інтеграції в Єдиний ринок ЄС згідно з Угодою про асоціацію».
Це безумовно ніяке не надання статусу країни-кандидата Україні, як багато хто вчора подумав. Європарламент просто не має таких повноважень.
А от що він міг і мав зробити - це ухвалити у нинішніх умовах війни сміливі політичні дороговкази, які повинні бути взяті до уваги усіма інституціями ЄС та державами-членами.
На жаль, таким дороговказом відповідні положення Резолюції не стали.
Хотів би ще раз нагадати позицію Президента - Україна потребує прискореної процедури повноцінного вступу до ЄС.
Це означає, що звичайна і довга рутинна бюрократична процедура має бути пройдена Україною безпрецедентно швидко.
Наша держава до цього готова.
Хочемо бачити таку ж готовність від Брюсселю та усіх столиць держав-членів.
Відтак, у постійних консультаціях з інституціями ЄС ми опрацьовуємо максимально швидку процедуру вступу, яка має містити мінімальну кількість етапів. І встановлення коротких, проте реалістичних дедлайнів.
Жодне засідання Європейської Ради, Ради міністрів не повинно проходити без розгляду окремих аспектів питання вступу України.
Іншого алгоритму роботи Брюсселю українці не сприймуть і не зрозуміють».
Нагадаємо, 28 лютого президент України Володимир Зеленський підписав заявку на вступ України в Євросоюз.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн вважає, що Україна має стати повноправним членом Євросоюзу, а довіра до президента Росії Володимира Путіна повністю втрачена.