Іван Ліщина: «РФ – перша країна, яку примусово виключили зі складу Раду Європи за 75 років існування організації і це матиме наслідки в самій Росії»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт зазначає, що це не виключає погіршення ситуації з правами людини в країні.

Примусове позбавлення членства РФ у складі Ради Європи є великим кроком назад, в першу чергу, для Росії в контексті дотримання прав і свобод людини, верховенства права для її громадян, вважає заступник міністра юстиції України-Уповноважений у справах ЄСПЧ у 2016-2021 роках, член правління Асоціації правників України Іван Ліщина.

За його словами, це перший прецедент в історії Ради Європи за 75 років існування, коли країну примусово виключають зі складу однієї з поважних міжнародних організацій, яка має довіру у світі.

«Греція була на межі виключення в 1969 році, але сама добровільно вийшла і вже через 5 років повернулася, повторно ратифікувавши Конвенцію про права людини. РФ вже двічі обмежувалась у правах в РЄ у 2000 і 2014 роках. Я нагадаю, що Україна з самого початку збройної агресії РФ проти нашої країни в 2014 році наполягала на тому, що Росії не місце в цій міжнародній інституції, адже в нинішньому своєму вигляді вона не відповідає ані статуту ООН, ані європейській Конвенції, ані цінностям дотримання прав людини. Ось нарешті тепер це збагнули і тут», - зазначив Іван Ліщина.

Експерт не виключає, що наслідком для РФ може стати погіршення ситуації із правами людини в самій Росії, а влада може схвалити рішення про односторонню денонсацію профільної Конвенції та технічно навіть повернутися до смертної кари, на який був введений мораторій з 1996 року.

«Але вихід із РЄ та Конвенції не означатиме, що справи, де відповідачем є Росія, як у випадку з Україною, будуть призупинені. Наразі є інформація, що ЄСПЧ призупинив розгляд усіх справ проти росії, але малоймовірно, що це зачепить наші міждержавні справи і суд має продовжити розглядати і приймати персональні заяви від громадян України, в тому числі і щодо відшкодування збитків від повномасштабного вторгнення», - резюмував Іван Ліщина.

Нагадаємо, напередодні Комітет міністрів Ради Європи вирішив виключити Росію з цієї організації. Рада Європи підтвердила, що агресія РФ проти України є серйозним порушенням РФ своїх зобов'язань за статтею 3 Статуту Ради Європи. Формально Росія втратить свої права в організації через 6 місяців - у вересні 2022 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі