Президент України Володимир Зеленський не має наміру давати свідчення в Конгресі США в рамках процедури імпічменту. Демократи ініціювали її відносно президента Дональда Трампа на тлі "Юкрейнгейта" - скандалу за участю Зеленського.
На прес-марафоні, який проходить в Києві в четвер, 10 жовтня, питання про можливість участі в слуханнях Зеленському поставила журналістка американського інформагентства Bloomberg. Судячи з усього, Зеленський або спершу не зрозумів питання, або ж не знайомий із процедурою імпічменту в США.
"Ви хочете, щоб президент України давав свідчення в американському суді?", - уточнив Зеленський.
"Я не порушив жодного закону... Чому я повинен давати свідчення в іншій країні?", - додав він.
Відзначимо, що процедура імпічменту в США має спільні риси з судовим процесом, і на певних етапах у ній задіяні адвокати та прокурори. Проте здійснюється вона не в суді, в Конгресі США.
Потім Зеленський категорично виключив можливість участі в цьому процесі, підкресливши, що він президент незалежної країни. Глава держави вкотре наголосив, що не бажає "якимось чином впливати" на американські вибори.
"Чому мене повинні використовувати... для впливу на виборчий процес?" - додав він.
Коли журналістка поставила запитання про можливість дачі свідчень Конгресу радником президента Андрієм Єрмаком, Зеленський спробував ухилитися від відповіді.
"Запитайте Єрмака, хоче він свідчити, чи ні", - заявив він. Проте трохи пізніше дав зрозуміти, що є противником цього.
"Я не впевнений, що скажу своєму помічникові свідчити", - сказав Зеленський. Не виключивши при цьому, що Єрмак таки зможе дати свідчення, але після звільнення з Офісу президента.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".