Підприємець і близький радник Дональда Трампа Ілон Маск зробив черговий публічний крок на підтримку ультраправої німецької політичної партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD), опублікувавши колонку на підтримку партії в німецькій газеті Welt am Sonntag, що змусило редактора розділу на знак протесту подати у відставку, пише The Guardian.
Стаття німецькою мовою була опублікована у газеті медіа-групи Axel Springer, яка також володіє сайтом політичних новин США Politico.
Публікація, намагається заперечити екстремістський ухил AfD і є продовженням його посту на соціальній платформі X, в якому минулого тижня він заявив, що «лише AfD може врятувати Німеччину».
Маск пише, що німецька економіка «потонула в бюрократії та задушливих правилах». Він критикує міграційну та енергетичну політику влади ФРН і вважає обіцянки AfD відповіддю на всі ці проблеми. «Німеччина знаходиться на критичному етапі - її майбутнє балансує на межі економічного та культурного колапсу», – упевнений Маск.
«Зображення AfD як правої екстремістської партії явно помилкове, враховуючи, що Аліса Вайдель, лідерка партії, має одностатевого партнера зі Шрі-Ланки! Вам це здається схожим на Гітлера?», – йдеться у статті.
Вайдель, яку партія висуватиме на пост канцлера, є відкритою лесбійкою і разом із своєю партнеркою Сарою Боссард, швейцарською кінопродюсеркою шрі-ланкійського походження живе в Білі у Швейцарії та виховує двох дітей.
Національна розвідувальна служба Німеччини з 2021 року визначає AfD на національному рівні як таку, що є причетною до екстремізму.
Невдовзі після публікації статті редакторка розділу думок Єва Марі Когель на Х повідомила, що подала заяву про відставку.
«Мені завжди подобалося очолювати відділ думок у Welt і Wams. Сьогодні у Welt am Sonntag з'явився текст Ілона Маска. Після його публікації я подала заяву про відставку», – написала вона, додавши посилання на статтю з коментарем Маска.
AfD займає сильну антиімміграційну позицію і, так само як і новий президент Дональд Трамп у США, закликає до масової депортації з Німеччини. Раніше в грудні Маск вже публікував пости на підтримку AfD, а жорстка позиція партії щодо імміграції резонує з підходом нового віце-президента США Джей-Ді Венса.
У суботу свою думку висловили і у керівництві Welt Group.
«Демократія і журналістика процвітають завдяки свободі вираження поглядів. Це включає в себе роботу з поляризацією позицій і їх журналістську класифікацію», – заявили агентству Reuters призначений головний редактор газети Ян Філіп Бургард і Ульф Пошардт, який обійме посаду видавця з 1 січня.
За їх словами, показовим є обговорення читачами статті Маска, яке за кілька годин зібрало близько 340 коментарів.
Під коментарем Маска газета опублікувала відповідь Бургарда.
«Діагноз Маска правильний, але його терапевтичний підхід, що тільки AfD може врятувати Німеччину, є фатально помилковим», – написав він, маючи на увазі бажання AfD вийти з Європейського Союзу і шукати зближення з Росією, а також умиротворення Китаю.
Підтримка Маском AfD, який вважає себе вправі впливати на німецьку політику через свої «значні інвестиції», може вплинути на вибір німців, які 23 лютого прийдуть на виборчі дільниці.
Наразі ультраправа AfD посідає друге місце в опитуваннях громадської думки. Основні, більш центристські партії Німеччини, пообіцяли уникати будь-якої підтримки AfD на національному рівні.