Громадські організації України закликали лідерів НАТО ухвалити історичне рішення на саміті у Вільнюсі

Поділитися
Громадські організації України закликали лідерів НАТО ухвалити історичне рішення на саміті у Вільнюсі
У ГО вважають, що представники Альянсу могли б затвердити найефективніший інструмент для завершення війни.

Громадські організації України звернулися до лідерів НАТО напередодні Вільнюського саміту, запланованого на 11-12 липня. Група з понад 70 підписантів вважає, що Північноатлантичний альянс міг би ухвалити історичне рішення в межах заходу, взявши політичне зобов’язання якомога швидше запросити нашу державу до членства, йдеться у спільній заяві.

"Ми, представники громадянського суспільства України, глибоко переконані, що такий крок стане найефективнішим інструментом для завершення війни Росії проти України, запобіганням нової агресії, продовження демократичних перетворень в Україні, та відбудови України за участі бізнесу з країн-членів НАТО", – зазначили представники ГО.

У зверненні пояснили, що запрошення в блок не означає негайного вступу, оскільки навіть рекордно швидка процедура для Фінляндії зайняла майже рік. Аналогічно, запрошення не передбачає появу зобов’язань щодо захисту України за статтею 5 Вашингтонського договору.

"Попри поширену думку, в НАТО немає обмежень для запрошення нових країн навіть під час війни. П.6 Дослідження щодо розширення НАТО 1995 року (про відсутність територіальних спорів) не стосується України. У ньому йдеться про вимоги держави-кандидата до сусідів, які вона зобов’язується вирішувати "мирно, за принципами ОБСЄ". Однак Україна не має претензій щодо чужих земель; а визволяє відповідно до норм міжнародного права території, захоплені Росією. Понад те, ми з 2014 року доводили готовність до мирних переговорів, однак їх відкинув агресор. Якщо п.6 стане виправданням для незапрошення України, це свідчитиме, що Альянс надає Росії право вето щодо свого розширення", – додали в заяві.

Згідно з текстом, перспектива швидкого запрошення України до членства може пришвидшити завершення війни й без застосування згаданої статті 5. Відповідне рішення з боку НАТО зміцнило б моральний дух наших громадян на тлі контрнаступу, стало б моментом незворотності у виході держави з-під впливу РФ. Водночас "стратегічна невизначеність" майбутнього України стане мотивацією для Росії продовжувати своє вторгнення та розпочати нову агресію після завершення цієї війни.

"Немає підстав боятися ескалації через запрошення України до НАТО. Путін сам її боїться, знаючи, що російської армії немає шансів у військовому протистоянні з арміями Союзників. Також немає потреби допомагати Путіну "зберегти обличчя". За того тотального контролю над російським медіапростором, який має Кремль, він знайде можливість переконати суспільство у тому, чому він захоче – це наочно продемонструвала нещодавня заява речника Путіна про те, що із масштабним постачанням в Україну західної зброї, що замінила старе радянське озброєння ЗСУ, "ціль РФ щодо демілітарізації України… значною мірою досягнута", – наголосили громадські організації.

Крім того, запрошення та подальший вступ України в блок зміцнить євроатлантичну безпеку. Протягом майже півтора року повномасштабної війни українські війська довели здатність бути опорою східного флангу НАТО та суттєво ослабляти "найбільш істотну та пряму загрозу", визначену в Стратегічній концепції Альянсу, переконані підписанти. 

Вони вказали й на високий рівень військової та управлінської взаємосумісності Збройних сил України з арміями Союзників, проведення реформ з метою посилення верховенства права і боротьби з корупцією. У ГО переконані, що запрошення в блок додатково сприятиме змінам у секторі безпеки й оборони, покращить демократичний цивільний нагляд у ЗСУ.

Згідно зі зверненням, нещодавнє опитування продемонструвало, що серед тих, хто визначився, підтримують політичне запрошення для України вже у липні 70% громадян США, 50% – Нідерландів, 53% – Італії , 56% – Франції та 50% – Німеччини. У нашій же державі підтримка вступу в НАТО серед населення становить 82%. У заяві зазначили: "Альянс, як союз демократій, не може ігнорувати  волю своїх громадян та громадян країни-апліканта".

"Запрошення України до членства стане важливим сигналом для інвесторів, які розглядають можливість участі у повоєнній відбудові України, але бояться безпекових ризиків. Майбутнє членство України в НАТО стане також сигналом для мільйонів українців, що в Україну безпечно повертатись, що також є підставою починати планувати своє майбутнє в Україні, а не за її кордонами", – додали громадські організації.

У підсумку країн-членів Північноатлантичного блоку закликали бути амбітними на липневому саміті та взяти політичне зобов’язання про швидке запрошення України до членства.

Раніше генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що під час саміту у Вільнюсі 11-12 липня ухвалять пакет допомоги, покликаний привести Україну до стандартів Альянсу протягом кількох років. Також він казав про можливість створення Ради Україна-НАТО, що означало б зміцнення політичного партнерства. За словами Столтенберга, члени блоку дійшли згоди щодо багатьох питань, пов’язаних із майбутнім України в Північноатлантичному Альянсі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі