Голова ВККС попереднього складу Козьяков називає ризики нового добору суддів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голова ВККС попереднього складу Козьяков називає ризики нового добору суддів
У місцевих судах потрібно заповнити близько 2 000 вакансій, але оперативному добору може завадити зайнятість нового складу комісії.

Новому складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів потрібно буде невідкладно почати і закінчити новий добір суддів, який має заповнити приблизно дві тисячі вакансій у судах першої інстанції - місцевих. Про ризики нового добору голова ВККС в 2014-2019 роках Сергій Козьяков пише у статті «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».

Для участі в доборі в 2017 році до кваліфікаційної комісії звернулося 5339 осіб, до відбіркового іспиту допустили 4935. 700 кандидатів, які набрали найвищі бали, були відправлені на навчання до Національної школи суддів.

Для кандидатів, які успішно склали підсумковий кваліфікаційний іспит, в липні 2019 року було оголошено конкурс на зайняття 505 вакантних посад суддів у місцевих загальних судах. У серпні того ж року рішенням комісії затверджений рейтинг учасників, а рекомендації про призначення 467 кандидатів суддями спрямовані до Вищої ради правосуддя (ВСП).

У 2020 році на розгляд ВРП було винесено 583 матеріали про призначення кандидатів на посади суддів: завершено розгляд 544 матеріалів (аналогічно в 2019 році - 544). Це були матеріали, спрямовані ВККС за підсумками відбору і конкурсу 2019 року, а також більш ранніх процедур.

«Показово, що в першій половині 2021 року розглянуті ВРП матеріали про призначення суддів, з повноводної річки перетворилися на струмочок, який на середину літа пересох практично повністю. Протягом першого півріччя 2021-го Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення президенту України подання про призначення на посади лише 35 суддів місцевих судів», - пише автор.

Причина цього, за його словами, не в тому, що ВРП не хоче працювати, а в тому, що майже закінчилися матеріали, передані кваліфкомісією суддів попереднього складу. За два роки, які минули відтоді, не підготовлений жоден кандидат на посаду судді.

Ключовими ризиками наступного добору (крім невизначеності з термінами початку роботи нового складу ВККС), Козьяков називає прогнозовану зайнятість ВККС іншими процедурами (зокрема завершенням процедури кваліфікаційного оцінювання суддів - ред.).

Відмінністю процедури добору від кваліфікаційного оцінювання є, з одного боку, відсутність співбесід кандидатів із ВККС, а з іншого - необхідність навчання в Національній школі суддів.

Автор вважає, що навчання кандидатів-помічників суддів та юристів, які працюють в органах судоустрою, можна скоротити до 2-4 тижнів, замість 3 (для помічників суддів) – 12 (для решти кандидатів) місяців. Ці юристи з професійним стажем 3-5 років і так вже готові до роботи в залі судових засідань.

«Невеликі зміни у законодавстві також дозволять оптимізувати терміни проведення цієї процедури замість 3-7 років (як це було раніше) до 6-9 місяців. Звичайно, якщо знову шляхом подачі судових позовів не буде заблокована вся процедура, як це було в 2019-2020 роках», - підсумовує він.

Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі