Голосування на вимогу депутатів відбудеться у п'ятницю, коли прем'єр-міністр Арсеній Яценюк буде звітувати перед Верховною Радою про досягнення своєї адміністрації за рік. В цей же час, віце-президент США Джозеф Байден провів у Києві два дні на цьому тижні, закликаючи до єдності прозахідних сил і при цьому вимагаючи рішучої боротьби з корупцією.
Це свідчить про занепокоєння долею Яценюка. Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Роман Олеарчик.
"Україна не може дозволити собі знову не виправдати надію свого народу", - сказав Байден, виступаючи перед українським парламентом після переговорів з Яценюком і Порошенком.
Таким чином, американський віце-президент нагадав про жертви, на які українці пішли під час Майдану два роки тому. В цей же час, Байден не заступився відкрито за Яценюка, чия популярність дедалі більше зменшується через жорсткі заходи економії і підняття тарифів для населення. Однак за зачиненими дверима американський віце-президент висловив занепокоєння, що Україна не зможе сформувати кращу і більш функціональну коаліцію, ніж нинішня, яку утворюють партії Яценюка і Порошенка.
Вашингтон також непокоїться, що Росія з допомогою деяких українських олігархів намагається роздмухати громадське невдоволення через корупційні скандали, щоб дестабілізувати прозахідний уряд. Голосування щодо недовіри уряду може дати початок новому періоду політичної невизначеності в Україні, яка досі воює проти проросійських сил в Донбасі. Також це може створити труднощі у відносинах Києва з США і ЄС, а також заморозити програму допомоги МВФ.
Позитивне рішення МВФ щодо правил кредитування дозволить Україні отримувати необхідні кошти для порятунку її економіки, не зважаючи на борг перед Москвою в розмірі трьох мільярдів доларів. Неназваний український чиновник сказав оглядачу, що опоненти чинного уряду, швидше за все, отримають підтримку менше половини парламенту.
Корупційні скандали ускладнюються ще й політичними конфліктами всередині коаліції, російськими планами щодо України і ворожнечею між олігархами, які намагаються захистити свої інтереси. Впливовий бізнесмен і депутат, наближений до Яценюка, Микола Мартиненко минулого тижня оголосив, що піде у відставку, щоб не дискредитувати уряд попри те, що він заперечує обвинувачення проти себе.
Минулого тижня голова Одеської державної облради і колишній президент Грузії Михеїл Саакашвілі створив тиск на Яценюка, пов'язавши його з олігархами і їхніми "рентоздирницькими" схемами. Нове антикорупційне бюро і прокуратура збирається розслідувати обвинувачення проти прем'єр-міністра, які він сам заперечує.
Оглядач пише, що в політичних колах говорять про наміри Саакашвілі замінити Яценюка в уряді. Останні соціологічні опитування свідчать, що у екс-президента Грузії підтримують близько 40% українців. І цей показник навіть вищий, ніж у президента Порошенка, якому Саакашвілі радить щодо реформ.
Сам голова Одеської ОДА наполягає, що уряд повинен очолювати прем'єр-міністр, який би опирався на довіру виборців, але при цьому відкидає свою кандидатуру на цю роль, сумніваючись, що більшість депутатів його підтримають. Тим часом, українські ЗМІ зосередилися на корупційних звинуваченнях політиків і бізнесменах, наближених до Порошенка, які контролюють ЗМІ і машинобудівельні компанії. Голова СБУ Василь Грицак застеріг, що політична роздрібненість і корупція – це слабке місце, яким Росія може скористатися для дестабілізації України.
Вчора видання The Times повідомило, що ГПУ запідозрила Яценюка в корупційній схемі на $ 90 млн у рік. При цьому британські журналісти посилалися на слова заступника генерального прокурора України Давида Сакварелідзе. Згодом, сам Сакварелідзе спростував інформацію в ЗМІ про звинувачення на адресу Яценюка.