Європейський Союз готує сьомий пакет санкцій проти Москви, але вже зрозуміло, що він не обмежуватиме імпорт російського газу, оскільки занадто багато країн-членів не можуть швидко адаптуватися до таких умов, заявив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала, пише Reuters.
За словами Фіали, санкції, які планують включити до наступного санкційного пакету для посилення тиску на Росію через її вторгнення в Україну, стосуватимуться більшої кількості людей, заборони імпорту золота, планується також розширити список товарів подвійного використання, заборонених для експорту в Росію.
Європейська комісія представить пакет найближчими днями і країни-члени можуть одразу схвалити його, сказав Фіала в інтерв'ю.
«Готується сьомий пакет, і я думаю, що це хороший курс, — сказав Фіала, виступаючи зі свого офісу в Празі. — Що, безумовно, проблематично, так це включити в санкції енергетику, тому що потрібно дотримуватися правила, що санкції мають більше впливати на Росію, ніж на країни, які вводять санкції».
Чеська Республіка, яка 1 липня перебрала шестимісячне головування в ЄС, є однією з тих країн, які залежать від Росії майже в усіх своїх газових потребах.
Фіала сказав, що чехи роблять усе можливе, аби скоротити свою залежність від російських енергоносіїв, «однак цього не станеться найближчої зими».
Перші шість раундів санкцій включали заморожування активів і заборону на видачу віз російським олігархам і чиновникам, експортний контроль, заморожування активів центрального банку, відключення банків від системи обміну повідомленнями SWIFT і заборону імпорту російського вугілля і нафти.
Але навіть на тлі закликів України щодо ембарго, імпорт газу до санкційного списку не включали.
Сьомий пакет санкцій готується на тлі зростаючих побоювань Європи щодо продовження Росією планового технічного обслуговування ключового газопроводу "Північний потік-1", яке розпочалося 11 липня і має тривати 10 днів.
Це ще більше обмежить європейські поставки та порушить плани країн щодо заповнення сховищ на зиму, призвівши до енергетичної кризи.
Фіала сказав, що Європа повинна бути готова до того, що потоки з Nord Stream 1 не відновляться, шукати альтернативні джерела поставок газу, зокрема скрапленого, бути готовою ділитися поставками між країнами-членами.
Іншою ідеєю, яку він підтримує, є початок спільних закупівель газу в Європі, однак президент попередив, що це залишається складним як технічно, так і адміністративно.
«Я не хочу бути надто оптимістичним», - сказав він, відповідаючи на запитання, чи можуть спільні закупівлі початися вже цього року, додавши, що міністри енергетики ЄС обговорять цю пропозицію на позачерговій зустрічі 26 липня.
Днями про неготовність більшості країн посилювати санкційний тиск на газові поставки з РФ повідомляло видання Bloomberg.
Раніше Євросоюз затвердив шостий пакет санкцій проти РФ. Зокрема, ЄС схвалив часткову заборону російської нафти, а також відключення «Сбєрбанку» від SWIFT.
Повідомлялося також, що ЄС працює над заходами щодо контролю за виконанням санкцій проти Росії, але обмежений волею національних урядів.