Група з 47 народних депутатів внесла до Верховної Ради проект закону №7439 "Про заходи захисту національних інтересів, національної безпеки України та покарання осіб, винних у грубому порушенні прав людини".
Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, відповіддю на злочин російської влади проти Сергія Магнітського стало запровадження низкою держав персональних санкцій проти осіб, безпосередньо винних у його смерті. Першими до таких санкцій вдались Сполучені Штати Америки, згодом до цієї ініціативи долучились Велика Британія та Естонія. У Канаді та Литві завершуються процедура надання санкційним спискам юридичної сили.
Законопроектом пропонується запровадити санкції стосовно російських громадян, щодо яких наявні підозри вважати про їх участь у фальсифікації кримінальних справ, тортурах та інших злочинах проти прав людини, насамперед тих, що безпосередньо причетні до вбивства Сергія Магнітського. Зокрема, пропонується запровадити санкції стосовно 54 осіб.
Автори законопроекту наголошують на тому, що необхідність впровадження в Україні санкційного списку, в першу чергу російських посадових та службових осіб, також обумовлена її перебуванням в стані війни з Російською Федерацією.
"Можливість для таких осіб перебувати в Україні є прямою загрозою для національних інтересів та національної безпеки. Ті ж самі корумповані судді, прокурори, державні службовці, співробітники правоохоронних органів, які були причетні до вбивства Сергія Магнітського, продовжують вчиняти злочини вже проти українських громадян на території Криму та Росії", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Акт Магнітського був прийнятий в грудні 2012 року в США і вводить персональні санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини та принципу верховенства права на Росії. Закон названий на честь бізнесмена Сергія Магнітського, який розкрив розкрадання з російського бюджету, за що в 2009 році був закатований в московському СІЗО.