"Я думаю, що вільні вибори можуть пройти тільки у вільній обстановці, і звичайно по українським законам і за спостереження з боку міжнародних спостерігачів - ОБСЄ, інших міжнародних організацій, тобто в системі української юрисдикції… На сьогодні я не бачу передумов для проведення вільних виборів на територіях.., непідконтрольних владі", - зазначив Лайчак в інтерв'ю "BBC Україна".
На думку голови організації, проведенню виборів в ОРДЛО мають передувати виведення російських військ з Донбасу і відновлення Україною контролю над нині окупованою ділянкою російсько-українського кордону.
"Звичайно, про конкретні деталі мають домовитися сторони, і оскільки Донбас є територією України, я вважаю правомірним, що вибори можна організувати тільки в такій обстановці, коли українська влада, український уряд скажуть, що є атмосфера, передумови для вільних виборів…. Тільки після цього, коли ми досягнемо такої ситуації, ми зможемо організувати вибори і назвати їх вільними", - додав він.
12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "нормандської четвірки", який може відбутися цього місяця. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ, у Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту.
Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість у тому, що "формулу Штайнмаєра" на саміті затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
Водночас голова МЗС України Вадим Пристайко запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включно з окупованою, і заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід.
Сам Зеленський згодом заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення звідти російських військ.