Про подробиці переговорів повідомила прес-служба Нафтогазу.
Зокрема, обговорювалися пропозиції Єврокомісії про укладення нового довгострокового контракту на транзит російського газу територією України після 2019 року, які підтримала українська сторона.
"Серед ключових положень спільної позиції – укладення нового контракту на значний термін і фіксація обсягів транзиту, які забезпечать надійну роботу української ГТС. Контракт має бути укладений з новим оператором української ГТС, який з 1 січня 2020 року буде виведений з групи Нафтогаз. При цьому відносини між Оператором ГТС України та Газпромом мають будуватись на основі вимог європейського енергетичного законодавства, яке Україна впроваджує як член Енергетичного співтовариства", - йдеться в повідомленні. До речі, саме на таких умовах зі своїми контрагентами в Європі працює російський Газпром.
Українська сторона також запропонувала Газпрому взяти участь у громадських слуханнях, які проводитимуться НКРЕКП щодо обговорення нової методології встановлення тарифів, заснованої на мережевому кодексі ЄС, яка має діяти протягом наступного п'ятирічного періоду.
В ході переговорів російська сторона підняла питання щодо врегулювання відкритих питань між Нафтогазом та Газпромом в частині арбітражів. Нафтогаз запропонував Газпрому офіційно надіслати своє бачення варіантів погашення заборгованості майже у 3 млрд дол., яка виникла за результатами Стокгольмського арбітражу і вирішення інших відкритих питань. Жодних офіційних пропозицій від російської компанії з цього приводу Нафтогаз наразі не отримував.
Наступна зустріч в тристоронньому форматі може відбутися в листопаді.
Коментар Єврокомісії був не таким стриманим, як української сторони. Єврокомісія виявилася відверто розчарована підсумками тристоронніх консультацій щодо газуу форматі РФ - ЄС - Україна, які пройшли в понеділок у Брюсселі. Про це заявив заступник голови Єврокомісії з Энергосоюзу Марош Шефчович на прес-конференції за підсумками зустрічі.
"Я розчарований сьогоднішнім результатом і я кажу це відкрито. Я підготував зустріч так, що при наявності політичної волі міг би бути позитивний прогрес", - сказав він.
Шефчович зазначив, що російська делегація на консультаціях щодо газу не готова йти на поступки.
Він додав, що Київ готовий до дискусії щодо "пакетного" рішенням по газу, включаючи прямі закупівлі російського газу і мирову угоду в судовому спорі. На думку заступника голови Єврокомісії з Енергосоюзу, новий оператор ГТС України, ймовірно, буде створений до кінця року.