"Кампанії, в яких конкурують представники політсил, які давно присутні на політичній арені.., дійсно брудні і спрямовані на те, щоб дискредитувати учасників... У цій кампанії було багато того, що заслуговує на критику. Взяти хоча б несправедливий (нерівний) доступ до ЗМІ. Або зловживання впливом і громадськими коштами ", - пояснила вона в коментарі" Укрінформ ".
Водночас кампанії "нових облич" також не відрізнялися особливою охайністю, зазначила євродепутат. За її словами, "ще не надано оцінку тому, що насправді означає те, коли актор в телевізійному серіалі має дуже особливий доступ до аудиторії, до виборців". Але це питання дискутується.
Українці в цій передвиборчій кампанії не побачили великої різниці, і це погано, вважає Гармс.
"Попри питання до кампанії, ми дійшли висновку, що день голосування було добре організовано, результати першого туру визнано міжнародними спостерігачами. Добре працювали ділянки, професійно і прозоро. Тому результати ніхто не може поставити під сумнів", - додала євродепутат.
Явка понад 63% виборців вразила міжнародних спостерігачів. За словами Ребеки Гармс, це свідчить про те, що українське суспільство, попри розчарування останніх років, показало себе "демократичним і дорослим".
"Усі міжнародні спостерігачі були вражені тим, як українці, хоча вони знаходяться в стані війни, хоча Росія напала на них, хоча частина території держави окупована, так добре організували день голосування, який став проявом демократії", - зазначила вона.
Коментуючи результати першого туру, євродепутат закликала переможених не до критики опонентів, а до конструктивної роботи над помилками.
"Вважаю, що керівництво старих політичних еліт і ті, хто в цих перегонах програв, повинні подумати над тим, що вони зробили не так. Настільки не так, наскільки багато українських виборців мають більше довіри до невідомої (у політиці) людині ... Треба визнати, що це пов'язано з глибоким розчаруванням суспільства через зловживання, особливо в регіонах, із тим, що надії, пробуджені Майданом, не здійснилися ", - пояснила Ребекка Гармс.
У неділю, 31 березня, відбувся перший тур виборів президента України. Для голосування на 199 територіальних округах в Україні і одному закордонному були відкриті майже 30 тисяч виборчих дільниць. Явка виборців склала 63,48%, у виборах взяли участь понад 18,5 мільйонів українців. На посаду голови держави претендували 39 кандидатів.
Жоден з кандидатів не зміг отримати підтримку абсолютної більшості виборців. За підсумками обробки ЦВК 99,89% протоколів, Володимир Зеленський отримав 30,23%, Петро Порошенко - 15,95% голосів. Другий тур президентських виборів відбудеться 21 квітня.
Докладніше про перші уроки виборів 31 березня читайте у статті Романа Якеля "Програш влади" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".