Міжнародний кримінальний суд у Гаазі отримав право розслідувати можливі злочини у період з 21 листопада 2013 р. по 22 лютого 2014 р. в Україні у рамках акції Євромайдан. Про це йдеться у повідомленні прес-служби ООН.
Секретар МКС у четвер отримав від уряду України заяву про визнання його юрисдикції щодо злочинів, які, як стверджується, було здійснено на її території в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.
"Це означає, що тепер Міжнародний кримінальний суд має право розслідувати можливі злочини, які, як стверджується, було здійснено у зазначений період", - йдеться в повідомленні.
У той же час визнання юрисдикції МКС не веде автоматично до початку розслідування. Прокурор МКС повинен буде вирішити, чи є надана інформація достатньою для порушення справи і звернутися з відповідним проханням до суддів.
Навіть якщо почнеться розслідування, прокурор має вирішити, на підставі отриманих свідоцтв, чи варто просити суддів про видачу ордерів на арешт або повісток для явки до суду особам, обвинуваченим у скоєнні злочинів, що підпадають під юрисдикцію МКС.
Компетенція МКС поширюється на найбільш тяжкі міжнародні злочини. Її обмежено злочинами геноциду, агресії, злочинами проти людяності та військовими злочинами. Їхні визначення містяться у договорі про створення Суду - Римському статуті. На сьогоднішній день Римський статут ратифікували 122 держави.
Держава може прийняти рішення ратифікувати Римський статут або зробити заяву відповідно до статті 12 (3) статуту про визнання юрисдикції суду щодо конкретного злочину. З проханням про порушення справи до МКС може звернутися також Рада Безпеки ООН.
Нагадаємо, Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але поки що не ратифікувала цей документ.
Верховна Рада 25 лютого прийняла за основу звернення до Міжнародного кримінального суду із закликом встановити та притягти до відповідальності вищих посадових осіб України, в тому числі Віктора Януковича, за злочини проти людяності під час мирних акцій протесту громадян з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.
Колишнє керівництво країни на чолі з Януковичем звинувачується у масовому вбивстві людей. !zn
Читайте також:
Міжнародний кримінальний суд не допоможе Україні зупинити російську агресію, - експерти
Визнання Україною юрисдикції Гаазького суду потребуватиме внесення змін до Конституції
Гаазький суд: Україна не може просити переслідувати конкретних осіб
Україна попросить Міжнародний кримінальний суд зайнятися Януковичем
Януковичу і його оточенню в найближчій перспективі не загрожує Міжнародний суд в Гаазі