Майбутня Європа може стати ще більшою мірою, ніж сьогодні, розділеною не на Схід і Захід, а на концентричні кола. Це означає, що глибина інтеграції різних країн у структури Євросоюзу надалі буде значно змінюватись.
Про це у своїй статті для ZN.UA пише доцент кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Андреас Умланд.
За його словами, ця глибина залежатиме від бажання держав відмовитися від своєї національної суверенності, а також від їхньої здатності відповідати стандартам ЄС. «У деяких випадках існуючі неконгруентні інтеграційні простори, такі як евроландія або Шенгенська зона, вже зараз утворюють концентричні кола. Ця тенденція до диференціювання буде збільшуватися, і в майбутньому призведе не стільки до дезінтеграції, скільки до деконструкції «Європи»», - пише автор.
Такий, імовірно, необхідний фундаментальний перегляд європейського проекту буде болючим для західних єврофілів, вважає експерт. У той же час, на його думку, наслідки сьогоднішньої кризи полегшать західним пострадянським республікам завдання знайти своє місце в європейському проекті і прокласти шлях для подальшої інтеграції.
«Вони зможуть не тільки позиціонувати себе всередині європейських концентричних кіл, - пише А.Умланд - Більш різка диференціація Європи запропонує також різні опції та шляхи поступової інтеграції, які кожна країна зможе обрати для себе і прямувати ними надалі. Навіть така специфічна і велика країна, як Росія, зможе знайти собі відповідне місце в цій моделі. Нещодавно розпочаті перемовини про створення безвізового режиму між Росією та ЄС можуть стати першим кроком у цьому напрямку. Майбутнє Росії знаходиться не в Євразії або інших пострадянських міражах, а з Європою і Заходом».
Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Андреаса Умланда «Безперспективний Союз».