У ЄС вважають, що українська влада «викинула на смітник» проведену спільно з Європейським Союзом роботу з підготовки Виборчого кодексу, а також даремно витратила кошти, виділені Європою під цей проект.
Посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра звинуватив президента України Віктора Януковича в марній витраті виділених Євросоюзом коштів на підготовку Виборчого кодексу.
Посол нагадав, що кілька років тому Україна взяла зобов'язання перед ЄС прийняти Виборчий кодекс, який визначав би правила для всіх майбутніх виборів. Таким чином, можна було зламати зачароване коло - створення нового законодавства під кожні нові вибори в інтересах тих, хто перебуває при владі.
Тейшейра заявив, що Євросоюз профінансував процес підготовки Виборчого кодексу, і цей кодекс навіть отримав підтримку з боку Ради Європи як такий, що відповідає європейським стандартам. Це було, приблизно, два роки тому.
Навіть коли президент Янукович прийшов до влади, він заявляв, як на зустрічах з лідерами ЄС, так і публічно, про те, що Виборчий кодекс буде прийнятий», - додав він.
За словами посла, навіть після місцевих виборів 2010 року Янукович сказав, що ці вибори були далекі від очікуваних стандартів, і тому він підтримує ухвалення Виборчого кодексу для того, щоб запобігти таким випадкам у майбутньому.
«Але приблизно рік тому вся та робота, проведена за підтримки Європейського Союзу, була викинута на смітник. Замість цього почали новий процес підготовки виборчого законодавства. І навіть виборча система, коли 50% парламенту обирається за мажоритарними округами, була обрана особисто Президентом Януковичем», - сказав він.
Він зазначив, що Європейський Союз і США дуже уважно відстежували процес підготовки нового виборчого законодавства.
«Я разом з іншими послами навіть зустрічався з міністром юстиції Лавриновичем, який досить відкрито нам сказав: «Рішення про виборчу систему було прийнято Януковичем». І також, що в різних країнах використовуються різні виборчі системи». Я підтвердив, що, дійсно, в різних країнах використовуються різні виборчі системи. Але при цьому я попросив, щоб він навів приклад країн ЄС або іншої демократичної країни, де президент приймає рішення про виборчу систему. Тому що такої країни не існує в демократичному світі!» - заявив посол. !zn