Наступ бойовиків ХАМАСу на Ізраїль матиме довгоперспективні наслідки для України, в тому числі і в питанні наданні озброєння міжнародними партнерами, оскільки ситуація в цьому регіоні завжди привертала значну частину уваги політичних важковаговиків планетарного масштабу, пише у своєму матеріалі для ZN.UA «Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?» В'ячеслав Ліхачов.
«Для України драматичні події на Близькому Сході не означають нічого доброго. … Для Вашингтона і Брюсселя Україна та її спротив російській агресії відійшли на другий план», - пише член Експертної ради Центру громадянських свобод.
Мова йде не лише про переключення уваги ЗМІ та політиків з однієї гарячої точки на іншу, а й про цілком практичні наслідки. Зокрема, США які раніше постачали в Україну свої боєприпаси, зокрема зі складів на території Ізраїлю, тепер повинні зважувати перспективу того, що ця зброя знадобиться союзникові на місці.
Також переоцінка пріоритетів може призвести до скорочення підтримки України у фінансовому та гуманітарному аспектах, адже ресурси світових гравців не безмежні.
Натомість Росія, за словами аналітика, сповна скористається вигодою, яка виникла внаслідок терористичної атаки проти Ізраїлю.
«Той факт, що цю атаку було приурочено не лише до єврейського свята, а й до дня народження російського президента, змусив деяких спостерігачів навіть припустити, що ісламісти в такий спосіб зробили йому кривавий подарунок. … Якщо взяти до уваги тісні відносини, які Росія — напевно взагалі єдина немусульманська країна світу — мала з ХАМАСом, то такі припущення можуть бути не тільки теорією змови», - пише Ліхачов.
При цьому найочевиднішим світовим гравцем, кому вигідна ситуація в Ізраїлі, є Іран, близький союзник РФ.
«Втручання Хезболли (воєнізованого ліванського радикального угрупування) у поточне протистояння може значно розширити масштаб бойових дій. Ініціювавши війну, яка неминуче призведе до сплеску солідарності з палестинцями в усьому мусульманському світі», - прогнозує аналітик.
Зокрема, Іран уже, найімовірніше, зірвав угоду між Ізраїлем і Саудівською Аравією, що мала істотно змінити геополітичний розклад у всій Євразії. При цьому у зриві такої угоди зацікавлений ще один іранський патрон та важливий союзник Росії Китай.
«Кривавий жах, що суботнього ранку виїхав з Гази на набитих терористами пікапах, може мати дуже далекі наслідки у глобальному масштабі. І для України ці наслідки є дуже несприятливими», - резюмує Ліхачов.
Нагадаємо, вранці 7 жовтня бойовики ХАМАС завдали масованого удару по Ізраїлю й заявили про проведення операції "Шторм Аль-Акса". В країні оголосили стан війни. ЦАХАЛ у відповідь почав активно атакувати військові об'єкти в секторі Гази, а прем'єр-міністр Беньямін Нетаньяху заявив, що армія країни має намір повністю знищити терористів.
Станом на 9 жовтня кількість загиблих внаслідок атаки ХАМАС зросла до 600 людей, серед них дві українки (інформація уточнюється МЗС). Тіла більше ніж 250 жертв було виявлено на місці музичного фестивалю, який проходив біля кордону. Також відомо про понад 2 тисячі поранених та понад 750 зниклих безвісти.