Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і його Партія справедливості та розвитку (ПСР) зіткнулися з найбільшою політичною проблемою. Вибори мають відбутися вже цієї неділі, а опитування показують, що об’єднана опозиція може покласти край його двадцятилітньому правлінню, пише The Guardian.
На тлі економічної кризи та через кілька місяців після того, як землетруси, що сколихнули країну, забрали життя понад 50 000 людей і призвели до переміщення ще мільйонів, парламентські та президентські вибори вирішать, хто очолить країну з майже 85 мільйонами населення та куди вона рухатиметься далі.
Його головним суперником є Кемаль Кілічдароглу з секуляристської Республіканської народної партії (CHP), кандидат від коаліції шестипартійного Альянсу націй.
Найвпливовіший лідер країни після Ататюрка, який заснував сучасну Туреччину століття тому, 69-річний Ердоган відвернув Туреччину від секуляризму та в 2018 році скасував її парламентську систему, централізувавши владу в президентстві.
Кемаль Кілічдароглу, 74-річний державний службовець у відставці, був головним опозиційним лідером Туреччини більше десяти років, привівши свою партію CHP до значних перемог у низці муніципалітетів великих міст, включаючи Стамбул, Анкару та Ізмір.
Кандидата від «Національного альянсу» або «Альянсу шести» критикували за брак харизми та за те, що він блокував політиків зі своєї власної партії, таких як високопоставлені мери Стамбула та Анкари, які, можливо, мали більше шансів на перемогу.
Альянс надає пріоритети правосуддю, корупції та освіті, зобов’язавшись відновити незалежність центрального банку, знизити інфляцію, ліквідувати виконавчу владу президента, відновити повноваження парламенту, повернути сирійських біженців і покращити відносини із Заходом.
Можливо, критично важливо те, що Кілічдароглу має підтримку головної прокурдської Народно-демократичної партії (HDP), яка посіла третє місце на виборах 2018 року та стикається з можливим закриттям за рішенням суду через нібито зв’язки між деякими членами та забороненими озброєними курдськими бойовиками. Близько 15% виборців Туреччини є курдами.
Мухаррем Інсе з правої націоналістичної партії «Батьківщина» проігнорував критику про те, що, балотуючись, він розколює голоси проти Ердогана, а правий Сінан Оган, колишній член партії Націоналістичний рух (MHP), балотується як незалежний кандидат.