Експерт: Янукович не знає, на якій ідеології побудувати авторитаризм
Ексклюзив
14 сiчня, 2011, 11:23
Поділитися
Президент Янукович і його політична команда, намагаючись вибудувати авторитарну модель управління країною, не в змозі поки визначити для неї ідеологічну базу, пише у статті для «Дзеркала тижня» Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій.Президент Янукович і його політична команда, намагаючись вибудувати авторитарну модель управління країною, не в змозі поки визначити для неї ідеологічну базу, пише у статті для «Дзеркала тижня» Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій.«Україна у даний час зупинилася на етапі недооформленої національної демократії. І президент Янукович, і в цілому правлячий клас не знають, що з нею робити. Намагаючись вибудувати авторитаризм, він не в змозі визначити, на якій ідеологічній платформі автократизувати політичний режим і яка в нього може бути політична ідентичність», - упевнений експерт.
На думку Карасьова, для того, щоб зберегти підтримку у південно-східному регіоні країни, чинному президентові довелося б реалізувати проросійський і антизахідний курс, що в існуючих економічних умовах є проблематичним.
«Піти шляхом демократії чи авторитаризму залежності означає увійти до зони російської, православної ідентичності, зруйнувати баланс багатовекторності, вибудовувати режим на хоча і м'якій, але антизахідній риториці та ідентичності. Але антизахідницька карта в Україні проблематична, оскільки економічно і фінансово країна пов'язана із Заходом (МВФ, офшори, банківські рахунки тощо)», - констатує Карасьов.
При цьому для нової влади проблематичним є і створення «авторитаризму незалежності» за прикладом білоруського президента, упевнений експерт.
«Щоб піти по шляху авторитаризму незалежності необхідно мати відповідні умови, ресурси та ідеологію: чітку внутрішню ідентифікацію режиму, стратегічний союз із Заходом - внутрішньоукраїнським і «зовнішнім». Таких ресурсів сьогодні у влади немає. Таким чином, кружляючи ідеологічними, геополітичними, ідентифікаційними і навіть психологічними лабіринтами, В.Януковичу вкрай складно знайти політичний вихід», - констатує Карасьов.
Експерт вважає, що створення авторитаризму «старого зразка» в Україні після 2004 року приречене на невдачу.
«Створення і тим більше ефективне функціонування авторитаризму на кшталт Путіна, Лукашенка, Кучми в Україні після 2004 року неможливо. Тож проект авторитарного режиму від «архітекторів» Януковича заходить у глухий кут», - пише експерт.
На думку Карасьова, єдиною, хоча і пов'язаною з багатьма ризиками моделлю управління країною для Януковича залишається демократія, пов'язана зі стратегічним курсом на незалежність країни.
«Вихід і для України, і для Януковича - у демократії незалежності. Для Януковича цей шлях пов'язаний з ризиком «програти» вибори, але одночасно демократія незалежності дає право на вибір, можливість «не програти Україну», умови побудови та перебирання партійно-парламентських коаліцій, вибору оптимального для України проекту держави», - упевнений Карасьов.
Детальніше читайте у статті Вадима Карасьова у свіжому номері «ДТ».
Поділитися
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайкаФлудПорушення дійсного законодвства УкраїниОбраза учасників дискусіїРекламаРозпалювання ворожнечіОзнаки троллінгу й провокаціїІнша причинаВідмінаНадіслати скаргуОК