Під час місцевих виборів багато скандалів викликали відмови в реєстрації кандидатів через їхню належність до інших партій. Членство в партіях виглядає анахронізмом часів КПРС, і обмеження для висування членів інших партій не вирішують жодної проблеми. Про це в своєму матеріалі для ZN.UA пише експерт з Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
На його думку, норму варто скасувати для максимального спрощення доступу громадян до участі у виборах.
"Кілька рішень ТВК про відмову в реєстрації стосувалися рахунків, із яких сплачувалася виборча застава. Такі норми теж потрібно лібералізувати, щоб надмірна бюрократія не ставала приводом до усунення від виборів політичних опонентів", - додав Попов.
За словами експерта, під час формування виборчих комісій залишається проблема торгівлі квотами на членів та керівників комісій, «виграними в лотерею» малими партіями. Ця дрібна політична корупція є ще одним чинником деградації партій, і механізм формування виборчих комісій варто переглянути.
Місцеві вибори пройшли в умовах пандемії COVID-19, торгівлі франшизами партій і торгівлі квотами на членів і керівників комісій, зволікання з оприлюдненням офіційних результатів, клонів і політичних туристів. Все через те, що останні зміни до виборчого законодавства проголосували занадто пізно і додали деструктив у виборчий процес.
Детальніше про те, що якісь зміни необхідно готувати відразу після виборів і приймати вже на наступній сесії Верховної Ради, читайте в статті Ігоря Попова "Місцеві вибори-2020: робота над помилками".