У SMS-інтерв'ю директору Центру політичної кон'юнктури Олексію Чеснакову для сайту "Актуальні коментарі" Сурков у кращих традиціях російської пропаганди розмірковував над питаннями існування і майбутнього України.
"України немає. Є українство. Тобто, специфічний розлад розуму. Дивним чином доведене до крайніх ступенів захоплення етнографією. Таке криваве краєзнавство. Сумбур замість держави. Борщ, Бандера, бандура є. А нації немає... Питання тільки в тому, України вже немає або на разі немає? Я, хоч як дивно, укрооптиміст. Тобто, вважаю, що України немає поки що. Але з часом вона все ж буде. Хохли хлопці вперті, вони зроблять", - заявив колишній помічник Путіна.
В інтерв'ю Чеснакову відставлений куратор бойовиків суперечив сам собі, заявляючи, що у Росії "завжди були непрості стосунки з Україною", якої, за його ж словами, начебто "немає".
"Відносини з Україною ніколи не були простими, навіть коли Україна була в складі Росії. Україна для імперської і радянської бюрократії завжди була справою клопіткою. То отаман Полуботок підведе, то западенці до Гітлера перекинуться. Примус силою до братських відносин – єдиний метод, що історично довів ефективність на українському напрямку. Не думаю, що буде винайдено якийсь інший", - додав Сурков.
Він підтвердив: зміна куратора "українського напрямку" у Кремлі (відставка Суркова і призначення на цю посаду Дмитра Козака – ред.) не вплине на імперську стратегію Росії щодо України.
"Яка... буде Україна, в яких межах вона існуватиме і навіть, може, скільки буде Україн – питання відкриті. І у вирішенні цих питань Росії, так чи інакше, доведеться брати участь", - підкреслив експомічник президента РФ.
Говорячи про ситуацію в Донбасі, Сурков похвалив ліквідованих і поки що вцілілих ватажків бойовиків, і назвав російську агресію на сході України "справою клопіткою, каламутною, але потрібною", пише "Українська правда".
Відповідь на питання щодо реінтеграції окупованих районів Донецької і Луганської областей в Україну: "У мене недостатньо сильна уява, щоб таке уявити. Донбас не заслуговує на таке приниження. Україна не заслуговує на таку честь".
Згадав колишній помічник Путіна і про нормандський саміт у Парижі в грудні 2019 року. Тоді, за словами голови МВС України Арсена Авакова, куратор бойовиків зірвався на питанні щодо ділянок розведення військ у Донбасі, кидав на стіл папери і кричав: "Ми так не домовлялися". Сам Сурков таку поведінку заперечував.
"(Президент України Володимир Зеленський) не лох. У всякому разі, у Парижі всі прийняли його за президента... У нього надзвичайна легкість у думках", - зазначив він.
Крім того, Сурков фактично підтвердив, що причиною його відставки стала зміна стратегії по Донбасу – спроба "впихнути" окуповані території до складу України на умовах Кремля, з "особливим статусом" і амністією бойовиків.
Реінтеграція Донбасу на таких умовах дозволить агресору впливати на українську політику руками "мирних жителів", утримуючи Україну в сфері своїх інтересів і гальмуючи її рух до ЄС і НАТО.
"Я ж Донбасом і Україною займався переважно. Контекст змінився, скажімо так. Тобто, загалом я мав продовжувати займатися ними. Але контекст змінився", - додав куратор бойовиків. Сурков уточнив, що сам попросив про відставку, і це була "чиста самоволка".
Нагадаємо, у коментарі російським ЗМІ речник президента РФ Дмитро Пєсков заперечував, що відставка Суркова спричинена "зміною курсу на українському напрямку". Кадрові перестановки в Кремлі не вплинуть на імперську стратегію Росії щодо України.
Про відставку Суркова говорили давно, але ці чутки зазвичай спростовувалися, і він продовжував курирувати проросійські сили в "ДНР" і "ЛНР". Однак 25 січня про відставку заступника голови адміністрації Путіна заявив близький до Суркова директор російського Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков. Невдовзі після цього відбулося призначення Дмитра Козака.
Докладніше про стратегію Козака щодо України і про те, чого чекати нашій країні від відставки Суркова, читайте в матеріалах Валерія Кравченка "Кремлівська пастка" і Сергія Немирича "Однією ногою за дверима".