Уже завтра, 20 червня, президент України Володимир Зеленський дасть велику пресконференцію з нагоди двох років на посаді. ЗМІ стверджують, що вона може відбутися на території ДП "Антонов". Наразі Зеленський продовжує очолювати рейтинг. Також є інформація, що гарант вже збирається балотуватися на другий термін. Проте головне зараз - те, що президент вже встиг зробити для країни, чого досі не здійснив, а з чим провалився.
Видання "Слово і діло" зробило аналіз того, як виглядали два роки президентства Зеленського. Журналісти підрахували, скільки він подав законопроєктів, підписав указів і розпоряджень.
Проте основний критерій оцінювання його діяльності - виконані обіцянки, яких він встиг дати немало. А якщо точніше - 647 за два роки, враховуючи передвиборчі та програмні. Виконати вдалося 184 з них, тобто 28%. Ще 102 виявилися провальними. На сьогодні в процесі реалізації залишається 361 обіцянка.
Провальні обіцянки Зеленського
Президент пообіцяв, що тарифи буде зменшено "майже наполовину" ще наприкінці 2019 року. Проте, цього не сталося.
"З січня 2021 року НКРЕКП підвищила тарифи на виробництво теплової енергії для 23 ліцензіатів (найбільше підвищення – 49,7%, найменше – 5,5%). НАК «Нафтогаз» взимку встановлював такі гуртові ціни на природний газ для виробників теплової енергії: грудень – 6,1 грн за кубометр, січень – 7,3 грн за кубометр, лютий – 6,8 грн за кубометр. При цьому в січні 2020 року гуртова ціна на природний газ для виробників тепла становила 4,6 грн за кубометр. Тобто, тарифи не знизилися, а зросли", - йдеться в матеріалі.
Наступною провальною стала обіцянка Зеленського піди у відставку, якщо буде порушено закон. Цього не сталося, проте закон таки було порушено неодноразово. І ось кілька випадків:
- Верховний суд визнав протиправним указ про скасування призначення Володимира Горковенка членом Нацради з питань телебачення і радіомовлення
- Зеленський вчасно не надав інформацію про суттєві зміни в майновому стані, про що особисто повідомив Національному агентству з питань запобігання корупції;
- Матеріалів журналістських розслідувань з'ясувалося, що Зеленський незаконно надав державну охорону Андрію Богдану, коли той керував ОПУ.
Згодом на сайті президента було створено петицію про його відставку. Сам Зеленський прокоментував це тим, нібито слова про складання повноважень було вирвано з контексту, коли він говорив про неприпустимість існування корупційних схем. Підсумок очевидний - жодної відставки.
Ще бувши кандидатом на посаду президента Зеленський обіцяв, що не буде перекривати вулиці під час свого пересування. Проте ЗМІ неодноразово повідомляли про такі випадки, а також про вимикання світлофорів. Хоча в УДО цю інформацію заперечують, попри те, що представники відомства разом з Нацполіцією мають право на такі дії у випадку проїзду гаранта.
Проваленою також є обіцянка про те, що Міноборони в 2021 році залишиться хоча б на рівні 2020 року в плані бюджету.
"У держбюджеті-2020 на Міноборони передбачили 118 млрд 12 млн грн, а в держбюджеті-2021 – 117 млрд 626 млн грн. Тобто менше на близько 300 млн", - пише ЗМІ.
Виконані обіцянки Зеленського
Президент обіцяв, що в Україні зросте середня заробітна плата. В 2021 році вона вже зросла до 6 тисяч, а з 1 грудня повинна зрости до 6 500.
Також 29 липня 2020 року булі відкрито лікувально-діагностичний комплекс дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит". У корпусі шість відділень: хіміотерапії онкогематологічних захворювань зі стаціонаром денного перебування; інтенсивної хіміотерапії; хіміотерапії онкогематологічних захворювань з блоком інтенсивної терапії; трансплантації кісткового мозку та інтенсивної мегадозової хіміотерапії та імунотерапії; онкології з ліжками інтенсивної хіміотерапії; відділення гострої реабілітації.
Крім цього було виконано обіцянку про будівництво 100 шкіл та 100 дитячих садочків.
Під час попередньої пресконференції Зеленський пообіцяв внести законопроект про запровадження амністії капіталів. Це сталося 25 лютого цього року.
Виконано також обіцянку про запровадження недорогого кредитного фінансування. Програму "Доступні кредити 5-7-9%" Кабмін запровадив для підтримки інвестиційних проєктів мікро- і малих підприємств. За програмою діють чотири компенсаційні процентні ставки річних – 3%, 5%, 7% або 9%.
Ще одна обіцянка президента - підписання закону про державні портфельні гарантії. Це сталося у вересні. Підписали його для суб'єктів мікро-, малого та середнього підприємництва, термін ведення господарської діяльності яких перевищує 1 рік і які не є банкрутами.
Обіцянки, які ще варто виконати
Президент пообіцяв, що в рамках проекту "Велике будівництво" цього року буде поремонтовано 6,5 тис. км доріг. З них 4,5 тис. км - державні, ще 2 тис. км - місцеві дороги.
До кінця року має відбутися запуск "Січ-1" - українського супутника. Для нашої країни це масштабна подія.
Вже скоро ВР може внести зміни в Конституцію України, які скоротять чисельність парламентарів до 300.
Гарант також пообіцяв "невідкладно" перезавантажити КСУ.
Минулого року Зеленський пообіцяв, що не буде жодних переслідувань та залякувань за критику влади.
Раніше «Комітет виборців України» проаналізував обіцянки Володимира Зеленського, які він давав під час свого президентства, та виокремив ті, що залишилися невиконаними. Найчастіше такі обіцянки стосуються теми закінчення війни, боротьби з корупцією, вакцинації українців, зниження тарифів, зростання добробуту населення тощо.
Також у КВУ повідомляли, що президент Володимир Зеленський не виконав більшість обіцянок, які дав під час дебатів з Петром Порошенком на НСК «Олімпійський» у 2019 році.