Довибори в Раду: навіщо партії, які роками були неактивними, висунули своїх кандидатів

ZN.UA Ексклюзив Відео
Поділитися
Довибори в Раду: навіщо партії, які роками були неактивними, висунули своїх кандидатів © volga.lutsk.ua
У Громадянській мережі ОПОРА вбачають у цьому комерційну мету.

Сьогодні в Україні зареєстровано понад 370 політичних партій. Більшість із них не проявляють себе роками, але вирішили висунути своїх кандидатів на довибори у Верховну Раду, заплановані 31 жовтня. Це має допомогти зберегти їхню реєстрацію. Навіщо вона потрібна партіям пояснили аналітики Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук та Андрій Савчук у матеріалі «Заскочити в останній вагон: партії оптом і вроздріб» для ZN.UA.

«За останніх два роки Мін’юст звертався до суду з позовами про анулювання реєстраційного свідоцтва 56 політичних партій. Причина — невисування кандидатів на виборах президента України та на виборах народних депутатів упродовж десяти років. А це — зазначена в законі ключова умова для збереження реєстрації політичної сили. 31 жовтня в Україні відбудуться чергові довибори народних депутатів, і партійна картина знову засяяла яскравими барвами. Щоб зберегти свою реєстрацію, більш як половина партій із цього списку висувала своїх кандидатів в одному або кількох округах на проміжних виборах народних депутатів у 2020–2021 роках (округи №179, 208, 50, 87, 184, 197)»,-  зазначили аналітики.

В мережі ОПОРА пояснили, що одна з цілей створення партії — її участь у виборах. Однак створення партії, яка не бере участі у виборах чи робить це формально, на думку аналітиків, може мати дві основні причини, об'єднані комерційним інтересом.

«По-перше, реєстрація партії з метою зміни її бенефіціара, тобто фактично подальшого продажу тим особам, котрі хочуть мати власну політичну силу, але не дуже хочуть збирати підписи й реєструвати осередки. Ну або просто не мають на це часу, бо вже скоро вибори і «треба йти та змагатися за перемогу», - йдеться у статті.

Так, в Громадянській мережі ОПОРА порахували, що близько 40 політсил, які брали участь у місцевих виборах 2020 року, змінили кінцевих бенефіціарів перед стартом кампанії. Більшість із них — це так звані «локальні» політсили, які хоч і мають статут всеукраїнської партії, але брали участь у виборах у конкретному місті чи області.

«По-друге, політичні функціонери можуть не лише передавати партії іншим бенефіціарам, а й, наприклад, висувати технічних кандидатів (насамперед ідеться про мажоритарні округи) або ж зловживати правом на балотування та за фінансову винагороду забезпечувати третю сторону своїми місцями у виборчих комісіях», - вказали аналітики.

Зокрема, найбільшу кількість членів у окружних виборчих комісіях на чергових і позачергових виборах до Верховної Ради 2012-го, 2014-го та 2019-ого років отримала така собі партія «Зелена планета»  — 466. Проте серед виборців вона не особливо успішна: на виборах 2012 року політсила отримала 0,34% голосів, на виборах 2014-го — 0,23%, на виборах 2019-го кандидатів не висувала взагалі).

«На парламентських виборах 2014-го та 2019-го партія «Україна майбутнього» (36088708) мала у своєму розпорядженні 233 члени комісій. Проте успіхи цієї політичної сили у виборах невеликі. Все стало інакше в жовтні 2019 року, коли партія змінила назву на «За майбутнє». Ще за пів року партію очолив народний депутат Ігор Палиця. Після цього політична сила перейшла в ранг загальновідомих і здобула п’яте місце на місцевих виборах за кількістю отриманих депутатських мандатів».

Нагадаємо, 1 вересня почався виборчий процес в округах №184 (Херсонська область) та №197 (Черкаська область). Проміжні вибори до парламенту проводяться зв'язку з ухваленням постанови Верховної Ради про дострокове припинення повноважень народних депутатів Ігоря Колихаєва та Олександра Скічка.

Проміжні вибори на 184-му окрузі, що залишився без нардепа рік тому, коли Ігоря Колихаєва обрали мером Херсона, мали носити суто формальний характер. Геннадій Лагута, якого висунула партія Колихаєва «Нам тут жити», міг би стати майже безальтернативним кандидатом. Адже частина парламентських партій навіть не висунули кандидатів, а в «Слузі народу» шукали кандидата так довго, що на передвиборну кампанію, здавалося б, уже немає часу.

Але виборча кампанія, яка стартувала у вересні, одразу виявила наявність клонів, чиї прізвища збігалися з прізвищами рейтингових кандидатів, що свідчить: за округ будуть боротися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі