Директор НАБУ «Олег» та подорожі в часі: найнезвичайніші законопроєкти Ради – аналіз «ЧЕСНО»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Директор НАБУ «Олег» та подорожі в часі: найнезвичайніші законопроєкти Ради – аналіз «ЧЕСНО»
Сумнівні законопроєкти найчастіше подаються для політичного піару і троллінгу колег.

Парламентарі чинного скликання за два роки роботи написали майже 5500 законопроектів. Водночас кожен третій законопроєкт депутатів цієї каденції став законодавчим спамом, пише аналітикиня «Руху ЧЕСНО» Руслана Величко ув статті «Як нардепи використовують законопроєкти задля піару та троллінгу».

Були серед поданих законопроєктів і видатні зразки політичного піару та троллінгу. Часом - обґрунтованого, але частіше спрямованого на підвищення рейтингу і лояльності електорату.

Перша спроба політичного троллінгу в Верховній Раді нового скликання була зафіксована після корупційного скандалу в «Слузі народу», коли 11 членів фракції за $30 тисяч начебто відхилили проєкт закону, який ліквідовує корупційні схеми під час оцінки об'єктів нерухомості («майданчики Яценка»). Президент Володимир Зеленський закликав «слуг» пройти детектор брехні.

Фігурантами скандалу були, зокрема мажоритарник Олександр Дубинський і списковик Олександр Качура. Обидва поліграф пройшли успішно, але вирішили виступити з власними законодавчими ініціативами.

Дубинський (нині виключений з фракції СН - ред.) запропонував, щоб колеги щокварталу проходили детектор брехні. Але його законопроєкт не передбачав жодного покарання за невиконання норми і реєструвався із суто політичних міркувань.

Качура ж пішов далі та запропонував проводити добровільний попередній психіатричний, наркологічний огляд і психофізіологічне опитування із застосуванням поліграфа кандидатів в народні депутати. Законопроєкт відхилили на комітеті, а Качура пообіцяв його доопрацювати.

Законодавчий троллінг був і з боку колишнього члена фракції «Слуга народу» Гео Лероса та представника фракції «Голос» Андрія Шараськіна.

«Коли Офісу президента знадобилося взяти контроль над НАБУ, яке разом із САП вручило підозру заступнику голови ОП Єрмака - Олегу Татарову, то Кабмін використали для подачі низки законопроєктів. Один з них передбачав звільнення голови НАБУ і фактично запуск нової процедури для призначення директора Бюро. Поки б процедура тривала, Бюро очолював би перший заступник», - пише Величко.

Тоді Лерос запропонував альтернативний законопроєкт, згідно з яким здійснювати всі повноваження директора НАБУ мав голова Офісу президента України Андрій Єрмак, а Шараськін вніс пропозицію, що «заступник голови ОПУ на ім'я «Олег» (Олег Татаров - ред.) здійснює всі повноваження директора НАБУ».

Рух ЧЕСНО

Яскравим прикладом піару стала законодавча ініціатива 25 народних депутатів від «Опозиційної платформи-За життя», серед яких - Віктор Медведчук та Ілля Ківа. Депутати зареєстрували законопроєкт про відновлення належних соціальних гарантій чорнобильцям на виконання рішення КСУ.

Вимоги Головного науково-експертного управління Апарату ВР надати фінансові розрахунки з пропозицією зміни показників бюджету депутати проігнорували, і, щоб зайвий раз отримати інформаційний привід для піару, подали «порожній» законопроєкт вчетверте.

Ще одна улюблена тема колишніх «регіоналів» - списання боргів населення за комуналку. У перший же рік роботи депутати з фракції ОПЗЖ і позафракційні соратники Вадима Новинського зареєстрували законопроєкт про звільнення громадян похилого віку від оплати послуг ЖКГ.

А в січні 2021 року депутати від «Слуги народу» з колегами від групи «За майбутнє» та ОПЗЖ вирішили «припинити підвищення тарифів на енергоносії і переглянути їх розмір». Попри гучну назву для виборців, депутати просто рекомендували Кабміну вжити заходів і переглянути постанови для НКРЕКУ.

«Буває і таке, що депутати подають ініціативу «в минуле». Так, в 2019 році ідейні поплічники ОПЗЖ - позафракційні парламентарі Вадим Новинський, Муса Магомедов, Дмитро Шпенов, Сергій Магера та Вікторія Гриб - подали законопроєкт, яким зобов'язували Кабмін протягом семи днів подати пропозиції до держбюджету на 2016 рік», - пише Величко.

А народний депутат «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко вкотре пропонує у своєму законопроєкті знизити зарплату народним депутатам, про що не забув сповістити своїх виборців і низку ЗМІ.

Тим, хто відповідає за багатомільярдний бюджет країни, формування Кабміну і написання законів для всієї країни, Гончаренко пропонує платити в 2021 році від 6 до 12 тисяч грн, що істотно збільшить корупційні ризики в разі прийняття. Виплати на виконання депутатських повноважень Гончаренко пропонує зменшити лише на 2 тисячі - з 45 до 43 тисяч.

«Рух ЧЕСНО» перед початком нового року роботи Верховної Ради досліджував законотворчу діяльність народних обранців і проаналізував подані ними ініціативи. Результати аналізу - у матеріалі Руслани Величко «Як нардепи використовують законопроєкти задля піару і троллінгу» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі