На керівника Департаменту держзакупівель та постачання матеріальних ресурсів міністерства оборони Богдана Хмельницького НАЗК склала і відправила до суду адміністративний протокол про правопорушення, пов'язане з корупцією. Це той самий Богдан Хмельницький, який підписав від міністерства оборони контракт із ТОВ «Актив компані» на постачання до армії «золотих яєць» по 17 гривень за штуку.
«Національне агентство із запобігання корупції встановило факт умисного порушення заступником директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів міністерства оборони Богданом Хмельницьким закону про запобігання корупції, — прокоментував ситуацію заступник голови НАЗК Андрій Вишневський. — Порушення полягає в тому, що на письмовий запит НАЗК зазначена посадова особа надала недостовірну інформацію з порушенням встановлених законом строків».
Яка це була інформація? Ми звернулися із проханням надати нам копію аудиторського звіту департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони. Оскільки наша методологія управління корупційними ризиками дозволяє НАЗК шляхом аналізу таких звітів встановити наскільки ефективно та чи інша організація — у цьому випадку Міністерство оборони — вживає заходів для того, щоб мінімізувати корупційні ризики у своїй діяльності.
У відповідь Богдан Хмельницький надіслав нам листа, в якому заявив, що такого звіту немає і надати його він не може. Пізніше нам стало відомо, що він під підпис ознайомився із цим звітом задовго до того, як написав НАЗК про те, що звіт відсутній і надати його не може. У цьому, власне, і є суть надання недостовірної інформації. Простіше кажучи, Богдан Хмельницький — збрехав.
Крім того, він порушив термін відповіді, зазначений законом у ч. 8 ст. 12 закону про запобігання корупції. І ми вбачаємо в цьому затягуванні умисел, оскільки на основі аналізу саме цього звіту вже відкрито кримінальне провадження Офісом генпрокурора за фактами виявлених у ньому порушень. Таким чином, Хмельницький міг мати мотив як затягувати з відповіддю, так і не надавати НАЗК сам звіт.
16 січня, одночасно з направленням адмінпротоколу до Солом'янського суду Києва, НАЗК звернулися до Міністерства оборони з пропозицією усунути Богдана Хмельницького від виконання обов'язків керівника департаменту на період розгляду цієї справи у суді. Копію протоколу вручено Хмельницькому особисто під підпис».
Андрій Вишневський пояснив також, що йдеться про аудиторський звіт за результатами внутрішнього аудиту, який департамент внутрішнього аудиту міністерства оборони має проводити регулярно.
На прохання уточнити, чому НАЗК виявила інтерес до звіту Міноборони, Вишневський заявив: «Наш інтерес пов'язаний із продовженням роботи НАЗК слідами проведеної в Міноборони перевірки того, як там організована робота щодо запобігання корупції. Ми ще наприкінці минулого року завершили цю перевірку, і прохання надати звіт—це продовження нашої комунікації в рамках комплексних заходів щодо запобігання корупції, пов'язаних із цією перевіркою».
Заступник голови НАЗК пояснив також, чи міг ненаданий Хмельницьким звіт прояснити ситуацію, пов'язану з розкритими ZN.UA фактами, пов'язаними із закупівлею МО харчування для військовослужбовців. Вишневський наголосив на тому, що НАЗК не є правоохоронним органом і його прерогатива — запобігання корупції.
«Коли я кажу, що ми проводили перевірку Міноборони, ми проводили її виключно в рамках нашого мандату, — уточнив Вишневський. — Тобто ми оцінювали, наскільки добре там організована робота щодо запобігання корупції і наскільки дотримуються всіх вимог закону щодо цього. У цьому контексті на що б ми, ймовірно, могли звернути увагу у звіті, то це на те, наскільки ретельно уповноваженим підрозділом із запобігання корупції МО проводилася, наприклад, перевірка контрагентів перед тим, як укладалися ті чи інші договори».
За інформацією Вишневського, також головою НАЗК винесено припис міністру оборони Олексію Резнікову. Основна вимога — провести службове розслідування щодо Богдана Хмельницького для з'ясування обставин надання НАЗК недостовірної інформації щодо аудиторського звіту, а також порушення термінів відповіді з метою притягнення Хмельницького до дисциплінарної відповідальності у рамках військового статуту, оскільки Хмельницький є військовослужбовцем.
Нагадаємо, що раніше ZN.UA опублікувала угоду Міноборони на послуги організації харчування військових на 13 мільярдів гривень, підписану з фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто спеціально була створена фірма–«прокладка».
Ціни в угоді вдвічі перевищують нинішні роздрібні у магазинах. Як «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя», з усіма подробицями розповів Юрій Ніколов.