Неспішний темп президента при призначенні послів виглядає дивно. Подібний підхід Петра Порошенка до кадрів боляче б'є по дипломатичній службі, негативно позначаючись на її професіоналізмі і, в кінцевому рахунку, ефективності.
Як зазначають ZN.UA поінформовані співрозмовники з дипломатичних кіл, причини комплексні, з них головних можна виділити три.
Причина перша - в складнощах фінансування МЗС і диппредставництв України за кордоном. У 2015 році уряд запланував на потреби МЗС трохи більше $ 100 млн - 1,328 млрд грн (співвідношення витрат на утримання центрального апарату і дипустанов зазвичай складає 15:85). З урахуванням інфляції, це значно менше, ніж у минулі роки, коли в обмінниках курс долара був на рівні 8 грн/$.
Так, у спробах заощадити зайвий цент знімають всілякі надбавки дипломатам - на навчання дітей, медобслуговування, бензин, представницькі, анулюють пільги на безмитне ввезення автомобілів і до останнього тягнуть з відправкою дипломатів на роботу в посольства.
"От і ходять непрацевлаштованими коридорами Мзс 120 відкликаних з посольств та консульств дипломатів. І так до тих пір, поки з центрального апарату не поїдуть ті, хто повинен замінити їх в посольствах. А це буде, в кращому випадку, тільки після Нового року", - пише у ZN.UA оглядач з зовнішньополітичних питань Володимир Кравченко.
Як зауважив один високопоставлений дипломат, "те, що відбувається - просто якийсь фінансовий голодомор. Ми успішно опустилися нижче не тільки Білорусі, але і Молдови. Попереду - Африка, причому не Південна і навіть не Північна, а Цукру...". Ось думка іншого дипломата: "Таке жебрацьке животіння, як у нашій дипслужби, я бачив хіба що у камбоджійців".
Зарплати в українських дипломатів, наприклад, в 2,5 рази менше, ніж у їхніх російських колег, і в 4 рази менше, ніж у польських. За останній рік скасували низку надбавок і пільг. Тепер перед послами поставили завдання знайти економ-житло площею 60 кв. метрів і відмовитися від резиденцій. А деякі українські посли змушені жити прямо в посольстві.
Друга причина - коротка "лава запасних" дипломатичної служби. Багаторічна системне знищення держслужби дало свої результати. Ветерани МЗС з сумом констатують: за винятком трьох-чотирьох дипломатів, в України немає сильних послів, а в центральному апараті мало важковаговиків.
Причина номер три- наближаються вибори. І в очах багатьох дипломатів це головна причина затримки з призначенням послів. Очевидно, що після виборчої кампанії і подальшого формування уряду багато пасинки долі постараються влаштуватися в посольствах, робота в яких з різних причин може бути їм цікава. Тому, хоча зараз і підготовлений великий пакет призначень в посольства, з часом він може бути кардинально переглянуто.
Більше читайте в статті Володимира Кравченка "А що з ротацією бійців дипфронта?" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".