"Диктаторські закони" досі діють через помилку депутатів

Поділитися
Більшість норм скандальних "законів 16 січня", які обмежують громадянські свободи, продовжують діяти і після рішення парламенту про їхнє скасування. Помилка депутатів дозволяє застосовувати їх. Невідомо, чи свідомо було допущено помилку і чи має намір влада застосовувати ці норми.

Закон, що скасовує дев'ять "диктаторських законів", прийнятих ручним голосуванням у Верховній Раді 16 січня, набув чинності 2 лютого. Його було прийнято 28 січня і він мав стати частиною компромісу між владою і опозицією. Однак офіційна база законодавства, розміщена на сайті парламенту, не свідчить про те, що такі норми дійсно було скасовано - всі положення скандального закону залишаються чинними.

Наприклад, ст.122 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП) як і раніше має параграф про штраф і вилучення транспортного засобу за рух колоною чисельністю більше п'яти автомобілів. Примітка до цієї статті свідчить, що апарат Ради прийняв до уваги припинення дії закону №721, але залишає новий параграф у Кпап, пише "Коммерсантъ-Україна".

Експерти не здивовані такою ситуацією і називають її причиною помилку законодавця.

Зокрема, причиною стала системна помилка у тілі закону №723, допущена депутатами, пояснює колишній заступник міністра юстиції (2005-2006 роки) Дмитро Котляр. Справа в тому, що закони, прийняті 16 січня, були документами одноразової дії - ними вносили зміни до інших законодавчих актів. 2 лютого, коли набув чинності закон №723-VII, більшість законів від 16 січня вже було виконано.

За словами пана Котляра, у Ради було кілька коректних варіантів дій для скасування норм від 16 січня.

"Логічніше було б постановою Ради скасувати рішення про ухвалення цих законів, констатувавши порушення процедури при голосуванні 16 січня. Парламент обрав інший шлях - оголосив, що пакет нормативних актів від 16 січня втрачає чинність. Але тоді потрібно було окремо прописати у тексті закону, що повертається колишня редакція законів, що діяла до внесення до них змін. Чомусь депутати це упустили", - дивується юрист.

Дмитро Котляр пропонує вихід із ситуації: "Всі сторони мають публічно заявити, що незважаючи на неоднозначність ситуації, всі ці норми дійсно скасовані і не будуть застосовуватися на практиці ані правоохоронними органами, ані судами. Потрібно щоб і Мін'юст, і адміністрація президента оголосили, що вважають їх "мертвими нормами",- пояснив експерт. "Така політична заява зменшить ризик, хоча і не гарантує, що завтра хтось не передумає і не оголосить, що норми знову діють. Окрім того, депутати можуть звернутися до Конституційного суду, щоб той підтвердив їхню легітимність", - говорить він.

Поки незрозуміло, чи має намір використовувати влада помилку депутатів і застосовувати скандальні норми. Джерело, ознайомлене з ситуацією у Мін'юсті, стверджує, що на сьогодні у міністерстві схиляються до визнання недійсними суперечних норм. Проте офіційню позицію Мін'юсту, адміністрації президента і Верховного суду з цього питання до вчорашнього вечора не було оприлюднено. !zn

Читайте також:

Екс-посол США в Україні: Янукович запропонував опозиції занадто мало і занадто пізно

Сенатор МакКейн про скасування законів від 16 січня: Добре, але мало

"Голос України" та "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні "закони 16 січня" (текст)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі