Повідомлення про погано укомплектований і мало забезпечений мобілізований персонал розділяють російський інформаційний простір, оголюючи напругу між наративами щодо мобілізації від військових оглядачів, наративами “групи Вагнера” та зусиллями офіційної Москви пом’якшити моральні проблеми у війську, пише Інститут дослідження війни і наводить конкретні випадки:
“Мобілізовані з Серпухова Московської області 23 листопада заявили, що російське військове командування відправило їх у бій без належної підготовки, уніформи та засобів захисту, що призвело до масових втрат. Цей особовий склад також стверджував, що командування годує мобілізованих лише раз на день...
Російське джерело повідомило, що серпуховські мобілізовані тепер постали перед військовим трибуналом за дезертирство, але пізніше вони оприлюднили друге відео, в якому заперечували, що вони є дезертирами, і заявляли, що вони готові служити на другій і третій лінії оборони, а не на лінії фронту”, – йдеться в повідомленні.
Серпуховські військові записали таке відео в селі Баранівка на Лугаyщині:
За даними ISW, відповіді російських мілітарі-блогерів розділилися між закликами до співчуття цим солдатам (і покаранням лише для керівництва) та покаранням для всього підрозділу. Один із таких стверджував, що ці російські військовослужбовці покинули свої позиції в Макіївці, Луганська область, і покинули інших членів свого підрозділу фактично на страту, здавшись українським силам (це звинувачення розслідує український уряд).
Деякі російські мілблогери, включно з принаймні одним каналом, пов’язаним з “групою Вагнера”, симпатизували серпуховським солдатам та критикували проблеми у процесі російських “навчань”? критикували також командування, яке призвело до цієї ситуації.
Один російський мілблогер навіть заявив, що військовослужбовці не відмовляються воювати, але вони не хочуть бути «гарматним м’ясом».
Воєнкор Олександр «Саша» Коц (висвітлював події в Косово, Афганістані, Сирії, Україні...) якого Путін нещодавно долучив до складу Ради з прав людини, був розкритикований своїми колегами ритикували Коца за надто м’яке ставлення до серпуховського військового персоналу та вищевказаної ситуації.
В Інституті резюмують:
“Неоднозначні відповіді військових оглядачів із різними зв’язками як в Кремлі, так і зовні щодо поточних питань мобілізації ще більше ілюструють масштаби ерозії морального духу росіян і зростання плутанини серед провоєнної російської спільноти внаслідок погано виконаної мобілізації та інших зусиль з акумулювання військових сил”.