Держфінансування партій: депутати намагаються «звільнитись» від контролю НАЗК – ЧЕСНО

Поділитися
Держфінансування партій: депутати намагаються «звільнитись» від контролю НАЗК – ЧЕСНО © bdzhola.com
Парламентарі збираються вже сьогодні ухвалити проєкт закону, що дозволить безконтрольно виводити кошти з партійних рахунків і витрачати на будь-які потреби.

Щороку українські партії, які потрапили до парламенту, отримують  з бюджету державне фінансування. Витрату цих коштів контролює НАЗК, і знаходить у фінзвітах партій численні порушення. Тож невдоволені партії намагаються усунути Агентство від перевірки, йдеться у матеріалі Руху «ЧЕСНО».

Так, «Голос» виплатив 1,1 мільйона гривень ФОПам за різноманітні послуги. Втім, згідно із висновком перевірки звіту, надання таких послуг належним чином не підтверджено. 

«За нашою інформацією, «Голос» заплатив за послуги моніторингу й у якості підтверджуючих документів подав компіляцію матеріалів із сайту однієї з громадських організацій. Фактично заплатили за те, що і так є у вільному доступі», - йдеться у матеріалі.

У «Батьківщині» видаткові накладні про прийом спонсорських внесків підписали особи, які в цей час перебували за кордоном (йдеться про передачу нібито закуплених листівок та брошур з центрального офісу партії регіональним організаціям). Чи існував цей товар взагалі – не ясно. 

«Слуга народу» заплатила 600 тисяч гривень за п’ять вебінарів тривалістю по 1,5 години. Є сумніви і щодо того чи взагалі проводилися соцопитування, за які партія заплатила 2,5 мільйона гривень.

За підсумками перевірок НАЗК зупиняло державне фінансування цих та інших партій, хоча й не у всіх випадках підставою для зупинки ставали саме ознаки зловживання держкоштами.

Звісно, парламентські партії цим дуже незадоволені. І всі без винятку фракції підписалися під законопроєктом №5253, який 16 червня має розглядати парламентський Комітет з питань правової політики.

Автори законопроєкту намагаються «пропхати» у закон «Про політичні партії в Україні» правку, яка фактично унеможливить перевірки витрати держкоштів Національним агентством з протидії корупції.

«Під час перевірки звітів… (НАЗК) не уповноважене надавати правову оцінку якості робіт чи послуг, що надавались політичній партії, їх доцільності для діяльності політичної партії, а також встановлювати фіктивність правочинів і господарських операцій за участю політичної партії, самостійно встановлювати відповідність ринкової вартості наданих послуг», - йдеться у проєкті закону.

Водночас депутати не вказують на те, яким саме чином має бути забезпечено контроль за витрачанням держкоштів. Партії зосередилися лише на тому, щоб таких можливостей позбавити профільний орган.

«По факту депутати відкривають можливість безконтрольно виводити з партійних рахунків держкошти і витрачати їх або на ту діяльність, яка законом заборонена, або ж і взагалі на приватні потреби керівництва партій»,  - наголошується у матеріалі.

За інформацією голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, депутати планують сьогодні ж прийняти законопроєкт за основу і в цілому, тобто за одне читання, без доопрацювання.

Своює чергою НАЗК на комітеті відстоювало свою позицію, яка збігається із позицією цілої низки організацій, які ще кілька місяців тому закликали ВР не розглядати цей законопроєкт. Руху «ЧЕСНО» долучився до закликів.

«Наголошуємо, що державне фінансування – це важливий інструмент, який діє в європейських країнах і допомагає якісному партійному будівництву. Але бюджетні гроші мають чітко і якісно контролюватися. Закликаємо народних депутатів відхилити законопроект №5253 й не ставити під ризик одну з ключових реформ, яка має сприяти відокремленню політики й великого бізнесу», - зазначається у заклику.

Нагадаємо, у 2020 році партії отримали з держбюджету майже 0,5 млрд гривень компенсації за ведення передвиборчої кампанії і понад 200 млн на фінансування статутної діяльності. 

Ще майже 700 млн на фінансування статутної діяльності передбачено у бюджеті на 2021 рік. Половину з цих коштів партії вже отримали. Наступного року розмір держфінансування сягне 885 мільйонів.

Водночас через пандемію коронавірусу політичні сили можуть не подавати фінансові звіти аж до завершення карантину. Тож досі невідомо, хто фінансував партії у 2020 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі