Дерибан на дорогах та гуманітарці: чим запам'ятались звільнені голови ОВА

Поділитися
Дерибан на дорогах та гуманітарці: чим запам'ятались звільнені голови ОВА © ТСН
Принаймні четверо із звільнених мають за собою шлейф корупційних скандалів. 

Сьогодні уряд погодив подання президента Володимира Зеленського про звільнення п’ятьох голів обласних військових адміністрації – Дніпропетровської Валентина Резніченка, Запорізької Олександра Старуха, Київської Олексія Кулебу, Сумської Дмитра Живицького та Херсонської Ярослава Янушевича. Більшість із них за час свого керівництва регіонами відзначились негативною репутацією. 

Валентин Резніченко, який двічі очолював Дніпропетровську область, в минулому був керівником відділу ремонту ТОВ «ТНП Зв’язок» та заступником директора ТОВ «Дніпро-медіа». Крім того, він не один рік працював у ЗАТ «Український Медіа Холдинг». Через останній Резніченка пов’язували з ексочільником Адміністрації президента України часів Порошенка Борисом Ложкіним.

Вперше Валентин Резніченко обіймав посаду очільника ОДА з 2015 по 2019 рік . Потім у 2020 році указ про призначення Резніченка на цю посаду підписав вже президент Володимир Зеленський. 

За ці роки Резніченко не раз фігурував у журналістських розслідуваннях та різних справах. Зокрема, у 2016 році його прізвище фігурувало в журналістському розслідуванні стосовно заробітку на альтернативному опаленні бюджетників. Тоді на Дніпропетровщині саме відкрилось вікно можливостей для заробітку на альтернативному опаленні бюджетників. 

У 2019 році прізвище Резніченка з’явилося у розслідуванні щодо вартості панелей для сонячних електростанцій у навчально-виховних комплексах. Тоді, за даними журналістів, підрядники Дніпропетровської ОДА завищили на 2 млн грн вартість панелей для сонячних електростанцій у навчально-виховних комплексах.

Ще одне гучне журналістське розслідування щодо Резниченка вийшло у 2022 році. Зокрема, в ньому йшлося, що дуже близькій подрузі очільника Дніпропетровської ОВА виділили 1,5 млрд грн на дороги в області . Мова йде про компанію «Будінвест Інжиніринг», яка починаючи з березня минулого року отримала вказану суму. При чому, крім подруги Резніченка, через наближену особу фінансові потоки можуть контролювати бізнесмени-брати Дубинські, яких держава-партнер України – Сполучені Штати Америки офіційно оголосили у розшук через підозру у фінансових махінаціях. САП після цього розслідування відкрила кримінальне провадження  за статтями ч.2 ст.364 КК (зловживання владою або службовим становищем) та ч.2 ст.209 КК (легалізація (відмивання) майна, отриманого злочинним шляхом).  При чому це не перше розслідування щодо компанії «Будінвест Інжирінг», ще одне досить гучне розслідування  було в 2021 році.

Олександр Старух очолив Запорізьку обласну військову адміністрацію вдруге  у грудні 2020 року, а до того з 2005 по 2008 працював у секретаріаті тоді президента Віктора Ющенка, а з 2008 по 2010 був головою Запорізької ОДА. 

Влітку ім’я Старуха фігурувало у скандалі про масштабні розкрадання гуманітарної допомоги у Запорізькій області. За даними НАБУ за пів року в області зникли 22 морські контейнери, 389 залізничних вагонів та 220 вантажних автомобілів із допомогою. Окрім Старуха в ЗМІ заявляли про причетність до афери його заступниці Злати Некрасової, депутата Запорізької обласної ради Віктора Щербина та секретаря Запорізької міськради Анатолія Куртєва.

Олексій Кулеба очолив Київську обласну державну адміністрацію за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії — 8 лютого 2022. До цього його часто називали кандидатом на посаду посади голови КМДА, якщо її заберуть з-під управління міського голови. 

Під час повномасштабного вторгнення у березні Кулеба був звільнений із посади керівника області, на якій його замінив генерал Олександр Павлюк. Після деокупації та нормалізації регіону у травні Кулеба повернувся на посаду. Його критикували за затягування із відновленням зруйнованих під час війни населених пунктів області, однак частково  він став заручником незлагодженої роботи на рівні уряду, коли гроші на конкретні проекти не виділяла держава, а затверджений урядом механізм узгодження ремонтних робіт був занадто централізований

Згідно із чутками, Кулебу звільнили не через неефективність на посаді, а щоб призначити на місце Кирила Тимошенка - заступником голови офісу президента з питань регіональної політики.

Дмитро Живицький також вже працював в Сумській ОДА за часів президентства Порошенка – у 2016-2019 роках був заступником голови. 

У проміжку з 2019 по 2021 роки попрацював в уряді, спочатку першим заступником міністра розвитку громад та територій України, а потім заступником міністра інфраструктури. 

Керував Сумською ОДА з квітня 2021 року. 

Наприкінці 2022 року радник Живицького Олександр Безніс потрапив у скандал після оприлюднення аудіозапису розмови сумських чиновників. За словами сумської журналістки Олени Адаменко, Олександр Безніс влаштував змову на тендерах щодо ремонту доріг у прифронтовому регіоні на 10,5 мільярдів. На початку 2023 року Безніс, звільнився з Сумської ОДА, а Сумська поліція відкрила кримінальне провадження щодо нього. Щоправда у той же час Живицький підписав розпорядження про виїзд Безніса за кордон, нібито для перевезення гуманітарної допомоги для області та ЗСУ.

Ярослав Янушевич очолював Херсонську обласну військову адміністрацію з 4 серпня 2022 року. Свою кар'єру побудував у податковій сфері, де працював з 1996 року, а в 2011 році  перейшов у  Державну міграційну службу України, та в 2013-2014 роках обіймав посаду генерального директора ДП "Документ".

За  інформацією ZN.UA, люстрований у 2014 році Ярослав Янушевич свого часу користувався особливою довірою колишнього прем'єра Миколи Азарова, мав дуже тісні дружні стосунки з його сином  — Олексієм.

Керівника Херсонщини неодноразово критикували, а на сайті президента навіть зареєстрували петицію із закликом усунути його "у зв'язку з повною некомпетентністю та бездіяльністю". Також Янушевич призначив своїм радником депутата Херсонської міськради від забороненої ОПЗЖ, колишнього помічника гауляйтера Сальдо Юрія Стельмашенка.

У 2016 році Ярослав Янушевич фігурував в антикорупційному розслідуванні про тендер на 72 млн, який організувало та провело очолюване ним ДП "УДЦР", а виграла "сімейна" фірма ексглави міграційної служби Сергія Радут. 

Вважається, що Ярослав Янушевич був ставлеником звільненого за власним бажанням сьогодні заступника керівника Офісу Президента Кирила Тимошенка. 

Як писала Юлія Самаєва у матеріалі «Пріоритети пройдисвітів», попри війну місцеві бюджети почуваються доволі добре за рахунок податків від зарплатні, зокрема і військових. Однак ці гроші дивним чином втрачають не на пріоритетні в цей час ТрО, рятувальників чи громадську безпеку, а на утримання доріг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі