Щонайменше 12 родичів депутатів чинного скликання Верховної Ради працюють помічниками депутатів за бюджетні гроші. Лише 2021 року на їхню зарплату з державного бюджету витратили майже 2 мільйони гривень, а за два роки понад – 4,5 мільйони, йдеться у розслідуванні журналістів програми «Схеми».
Попри те, що майже рік тому парламент ухвалив законопроєкт, який забороняє депутатам наймати собі в помічники за держкошт близьких родичів, однак він досі не став законом, а родичі депутатів отримують прибутки за рахунок платників податків. Найбільше таких – у «Слузі народу» та «Опозиційній платформі – За життя».
Так дружина «Слуги народу», голови парламентського комітету з питань зовнішньої політики та віце-президента ПАРЄ Олександра Мережка Вікторія Улиганець працює помічницею його колеги по фракції. У середньому заробітна плата Улиганець – 41 800 гривень на місяць, але у липні та серпні завдяки преміям жінка отримала вдвічі більше – майже по 92 тисячі. Олександр Мережко не приховує, що особисто порадив Ігорю Марчуку зробити помічницею саме свою дружину. При цьому таку ситуацію він не вважає кумівством, бо «ідеться про професійні якості».
Радив колегам взяти помічницею свою дружину Яніну і член депутатської групи «Партія «За майбутнє» Дмитро Лубінець. Щоправда, сам він заявляє, що жодним чином не сприяв її працевлаштуванню ні зараз, ані під час попереднього скликання. Щоправда версію колеги спростовує шеф жінки Арсеній Пушкаренко: «Була пропозиція від колеги. … я подивився, що людина активна, займається благодійністю і запросив її до себе. І ми з нею працюємо».
Аналогічний збіг трапився і в заступника голови фракції «Батьківщина» Сергія Соболєва- його дружина Ніна працює помічницею лише у тих скликаннях, коли сам він народний депутат.
Працює помічницею і дружина члена фракції «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Чорного. Уже рік Ольга Арканова-Чорна є помічницею Олександра Колтуновича.
Віктор Чорний наголошує на близькому знайомстві дружини з колегою, однак сам Олександр Колтунович каже, що своїх помічників не знає, бо відбирав їх не він, а партія.
«Я цих людей деяких, чесно кажучи, навіть в обличчя не бачив. Власне, цю жінку теж», - зазначив Колтунович журналістам та додав, що як депутату йому взагалі не потрібна допомога помічників. При цьому Ольга Арканова-Чорна як його помічниця отримує щомісяця близько 52,5 тисяч гривень.
Серед депутатських помічників є і діти «слуг народу». Наприклад, донька голови комітету з питань правової політики Андрія Костіна Анастасія – помічниця його колеги по фракції Андрія Задорожного, а син самого Задорожного – Іван – помічник її батька. Працевлаштувалися донька Андрія Костіна та син Андрія Задорожного майже одночасно – у вересні 2019-го.
Зарплату Анастасії Костіній та Івану Задорожному нараховують однакову – по 26 тисяч гривень на місяць. Обоє – юристи: він закінчив Інститут міжнародних відносин, вона – Одеську юракадемію.
Андрій Костін не захотів пояснювати, чи був це збіг. У свою чергу Андрій Задорожний каже, що всіх влаштовувала така ситуація, але «заздалегідь не домовлялися». При цьому Задорожний не приховує: знає Костіна дуже давно і це вплинуло на те, чому він взяв до себе в помічниці його доньку Анастасію.
Особисте знайомство з депутатом вплинуло і на працевлаштування Романа Бондара. Від серпня цього року син представника «Європейської солідарності» Михайла Бондара став помічником іншого члена «ЄС» Максима Саврасова.
Тим часом, у члена ОПЗЖ, судді Конституційного суду у відставці Василя Німченка, невістка Марина Німченко працює помічницею у безпосередньому підпорядкуванні. За два роки роботи на цій посаді Марина Німченко заробила вже майже 400 тисяч гривень. При цьому конфлікту інтересів Німченко у цій ситуації не бачить, хоча в іншій країні така допомога невістки коштувала б йому політичної кар’єри.
У Національному агентстві з питань запобігання корупції роботу невістки Німченка як його помічниці теж не схвалили, склали протокол та направили його до суду. Однак 22 вересня Печерський районний суд Києва закрив цю справу у зв’язку з закінченням строку притягнення депутата до адміністративної відповідальності.
Як зазначають автори програми, в Україні бути помічником народного депутата не лише престижно, адже посада відкриває доступ до багатьох владних коридорів та надає власнику такого посвідчення особливий статус.
Велосипед за 120 тисяч гривень, маєток у Козині, тендери на сотні мільйонів і євробляха для прикриття або тесла у мами. Про ці та інші зміни у житті нардепів, які пройшли повз податкові декларації у черговому розслідуванні BIHUS info.
Нагадаємо, що під час президентської кампанії Зеленський неодноразово критикував існуючу в українському політикумі систему "кумівства". Але перші ж призначення новообраного президента довели, що покінчити з нею буде не так просто.